Podle Stephena Fidlera se vzhledem k vítězství Donalda Trumpa a brexitu začala v loňském roce psát nová kapitola historie. „Tyto dvě události zvrátily proces globální ekonomické integrace asi nejvíce od doby druhé světové války. V Evropě navíc získávají stále silnější půdu pod nohama antiestablishmentová hnutí, která mohou dále získat v letošních volbách ve Franci, Německu i Nizozemsku,“ uvádí Fidler s tím, že země eurozóny navíc trápí dluhová krize a nezaměstnanost.
„Volný trh a převratné technologické změny vytáhly miliony lidí z chudoby a vytvořily z nich stále se rozšiřující střední třídu. V bohatých zemích se tento jev projevuje znatelněji. Ale i zde přerozdělování bohatství probíhá disproporčně a mnoho lidí se tak cítí globalizací spíš ještě více znevýhodněno. V důsledku technologického vývoje se tak postupně dále rozevřely nůžky mezi bohatými a vzdělanými a těmi ostatními. Reálné mzdy např. ve Velké Británii poklesly o 10 %.“

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pro