Noviny popisují, jak si údajně skupina kolem exředitele Homolky přišla na miliony

02.07.2014 9:25

Bývalý ředitel státní Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý a další tři muži vytvořili v roce 2009 společnost Virmil, která se stala jedním z „uzlů“, v nichž se sbíhaly peníze z údajně zmanipulované zakázky na digitalizaci chorobopisů. Informovaly o tom středeční Lidové noviny s tím, že Virmil měla být zkratka slovního spojení „virtuální milionáři“.

Noviny popisují, jak si údajně skupina kolem exředitele Homolky přišla na miliony
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Čtveřice, kterou kromě Dbalého měli tvořit Michal Toběrný, Petr Kutil a Pavel Kocourek, se však zbytečně podceňovala, neboť se z nich stali skuteční milionáři. „Peněz si ale příliš neužili, neboť kvůli Virmilu, jehož název rozšifrovali protikorupční policisté, jsou nyní stíháni,“ napsal list.

Zdrojem jejich bohatství se měla stát zakázka na digitalizaci 75 milionů stránek chorobopisů s odhadovanou cenou 95 milionů. Zmíněná čtveřice si podle listu nechala založit společnost Disol, která nakonec zakázku získala s nabídkou přes 140 milionů korun. Později se ale ukázalo, že práci ve skutečnosti odvedla jiná firma za pouhých 30 milionů korun.

Celou operaci podle policistů vymyslel a řídil Dbalý. Pokyny byly předávány Toběrnému, který seděl v hodnotící komisi a dokázal „prosadit“ Disol, který řídil Petr Kutil. Podle listu měl po získání zakázky na starosti zakrytí původu peněz. Kocourek měl na akci „dohlížet“ na Ministerstvu zdravotnictví, které Nemocnici Na Homolce přímo řídí.

Podle deníku Disol nakonec od nemocnice dostal 150 milionů, ty pak přes několik dalších firem a soukromých účtů putovaly až ke zmíněné, nyní obviněné, čtveřici. Ta podle detektivů způsobila nemocnici škodu téměř 57 milionů korun.

„Policie zmíněnou skupinu viní kvůli podezření ze zmanipulování veřejné zakázky a legalizaci výnosů z trestné činnosti,“ uvedl list.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Školník vyhrožoval, že neodmaturujeme.“ Soudružka ho naučila koktat a počurávat se. Normalizace na periferii, kde Havel řekl památnou větu...

22:32 „Školník vyhrožoval, že neodmaturujeme.“ Soudružka ho naučila koktat a počurávat se. Normalizace na periferii, kde Havel řekl památnou větu...

REPORTÁŽ „Komunistická soudružka mě naučila koktat a počurávat se,“ vzpomínal bývalý kastelán na pře…