Nový bič na Polsko a Maďarsko, padlo. Zmíněna i ČR. Jde o Macrona

03.08.2020 11:45

Francouzský ministr pro evropské záležitosti Clément Beaune požaduje, aby se čerpání peněz z nedávno odsouhlaseného rozpočtu podmínilo dodržováním právního státu. „Není možné vysvětlit francouzským, polským, maďarským a evropským občanům, že v Evropě můžeme být finančně solidární bez toho, abychom se obávali z dodržování základních pravidel demokracie, svobody médií a rovných práv,“ pověděl Beaune. Informaci přinesl server Euobserver. V článku se dotkli i korupce v České republice.

Nový bič na Polsko a Maďarsko, padlo. Zmíněna i ČR. Jde o Macrona
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Česka Andrej Babiš a premiér Maďarska Viktor Orbán
reklama

Server euobserver.com, tedy web sledující dění v Evropské unii přinesl článek o francouzských požadavcích na možnosti čerpání z nedávno schváleného rozpočtu 750 miliard euro. Více jsme o takzvaném Fondu obnovy psali ZDE.

Celý článek ZDE:

Anketa

Je dobře, že Praha přispěla na festival sexuálních menšin Prague Pride?

3%
97%
hlasovalo: 14380 lidí

Francouzský ministr pro evropské záležitosti Clément Beaune měl dle Euobserveru v nedělním rozhovoru ve Financial Times zmínit, že by přístup k penězům měl být podmíněn dodržováním právního státu. Tato podmínka byla hojně diskutovaná, avšak ze samotné výsledné dohody nakonec díky nutnosti jednomyslnosti vypadla. O tom jsme psali například ZDE.

„Není možné vysvětlit francouzským, polským, maďarským a evropským občanům, že v Evropě můžeme být finančně solidární bez toho, abychom se obávali dodržování základních pravidel demokracie, svobody médií a rovných práv,“ pověděl Beaune. Dodal též, že sankce by měly mít právní i finanční důsledky.

Připomínky dle Euobserveru přicházejí potom, co údajně došlo k omezení některých práv v Maďarsku či Polsku. Web však upozornil též na Andreje Babiše, když napsal, že v České republice probíhá závažné obvinění z korupce na nejvyšší úrovni. Dále pak uvedl, že to bylo právě Maďarsko a Polsko, kdo vzdoroval podmíněnosti čerpání finančních prostředků s dodržováním právního státu. Dle kritiků prý jde o drzý pokus o dodržování statusu quo.

Údajně jsou státy EU připraveny společně s Evropskou komisí a Evropským parlamentem vyvinout systém, jak hodlají tato ustanovení uplatňovat, pokud by některé vlády tento systém zablokovaly. Prý je cílem dosáhnout institucionální dohody napříč EU do konce roku.

Fotogalerie: - Vyvěšení romské vlajky

Vyvěšení romské vlajky na budovu Nové radnice u př...
Budova Nové radnice, sídla pražského magistrátu
Vchod do budovy Nové radnice, sídla pražského magi...
Vyvěšení romské vlajky na budovu Nové radnice u př...
Vyvěšení romské vlajky na budovu Nové radnice u př...
Vyvěšení romské vlajky na budovu Nové radnice u př...

Dle webu však nedávný vývoj v Maďarsku a Polsku ukazuje, že je pramalá šance, že se tyto země k pravidlům dodržování právního státu připojí. Prý tato pravidla by mohla podkopávat nebo zpochybňovat jejich politiku, která údajně omezuje svobody médií nebo práva komunity leseb, gayů, bisexuálů, transexuálů a intersexuálů. Server ještě dodal, že pouhý den po schválení rozpočtu rezignoval v Maďarsku šéfredaktor největšího nezávislého média v zemi Index.hu. V Polsku prý posilují homofobní nálady, některé města vyhlašují zóny bez LGBT. Již v minulém týdnu jsme psali o tom, že tato města Evropská unie potrestala.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: tle
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Posaďte se. Prymula varoval z Partie: Pražská hygiena je přetížená, systém je na hraně. Budeme stoupat až na 8 tisíc denně. Jsem zděšen...

13:20 Posaďte se. Prymula varoval z Partie: Pražská hygiena je přetížená, systém je na hraně. Budeme stoupat až na 8 tisíc denně. Jsem zděšen...

Hostem nedělní Partie byl epidemiolog Roman Prymula, který před kamerami hlasitě bil na poplach. „Já…