Nový ředitel Vězeňské služby: Po mnoha letech stagnace je tu naděje na významné změny, které mohou přispět k potřebné reformě vězeňství

16.04.2014 13:26

ROZHOVOR I Vězeňská služba je rezort, který nyní prochází turbulentním vývojem, do něhož rázně zasáhla nová ministryně spravedlnosti. Ta odvolala jejího dosavadního šéfa, který se s tím ale nechce smířit: Odvolaný ředitel Vězeňské služby Petr Dohnal ve čtvrtek probíral s premiérem Sobotkou svou situaci a údajně mu předložil řadu dokumentů dokazujících, že ho ministryně spravedlnosti Helena Válková z ANO sesadila neprávem. Jedním z důkazů je podle něj protokol z kontroly, kterou Válková na Dohnala poslala. Na pár otázek jsme se tedy zeptali nového šéfa, zastupujícího ředitele, kterého ministryně Válková pověřila vedením Vězeňské služby, plukovníka Pavla Ondráška.

Nový ředitel Vězeňské služby: Po mnoha letech stagnace je tu naděje na významné změny, které mohou přispět k potřebné reformě vězeňství
Foto: Hans Štembera
Popisek: Věznice, ilustrační foto
reklama

„Zcela explicitně dokazují, že to, jak paní ministryně postupovala, je jaksi za hranou. Její vlastní kontrolní orgán píše, že některé věci byly realizovány mými předchůdci, a paní ministryně to v odůvodnění mého odvolání přesto, že to měla černé na bílém, dává za vinu mně,“ řekl minulý čtvrtek odvolaný šéf Dohnal. Jste zastupující ředitel, máte na to nějaký názor, resp. můžete k tomu něco říci?

Kroky ani tvrzení pana Dohnala nechci komentovat. Podle mého názoru postupovala ministryně v souladu s právními předpisy.

Jaké jsou Vaše zkušenosti s Petrem Dohnalem jako šéfem, když jste byl ředitelem věznice Rapotice?

Naše vztahy byly korektní a věcné.

Jaký je váš náhled na novou ministryni z ANO?

Paní ministryně Válková je špičkový odborník a navíc člověk s velkým pracovním entuziasmem. Po mnoha letech stagnace je zde naděje na významné změny, které mohou přispět nejen k reformě vězeňství, ale rovněž k podstatným změnám v dalších oblastech justice. Pokud jde o oblast vězeňství, v minulých letech sice byla realizována řada užitečných změn, nicméně z hlediska filozofie výkonu trestu a řízení věznic dlouhodobě přešlapujeme na místě. Zamýšlené změny mohou přinést moderní a pružné přístupy do oblasti vězeňství a tolik potřebné zefektivnění fungování vězeňství.

Můžete z pohledu dlouholetého pracovníka ve vězeňství okomentovat hojně medializované zkušenosti s vazbou paní Nečasové a pana Ratha?

Osobně nemohu komentovat kauzy konkrétních osob. Vězeňská služba zajišťuje podmínky výkonu vazby a výkonu trestu, nicméně rozhodování v trestních věcech je záležitostí orgánů činných v trestním řízení.

Jako pověřený ředitel, jaké jsou nyní vaše priority?

K mým hlavním plánům patří zavedení nových přístupů práce s vězněnými osobami směrem k širšímu zapojení spolupracujících organizací do procesu reintegrace odsouzených. To bude vyžadovat samozřejmě také určitou analýzu a vyhodnocení efektivity současných programů zacházení a specializovaných programů cílených na určité skupiny pachatelů. Potřebujeme se soustředit na příčiny recidivy páchání trestné činnosti a nalézt způsoby jejich řešení. V tomto směru se neobejdeme bez úzké koordinace s dalšími subjekty. Jedním z typických problémů u propuštěných pachatelů je fakt, že se na svobodě ocitnou bez prostředků, bez bydlení, často s velkými dluhy. Proto je nutné, aby se zvýšila efektivita následné péče o tyto lidi. Takové projekty fungují již nyní, ale značně izolovaně, a nedokážou tudíž uspokojit poptávku po takových službách.

Je potřeba si uvědomit, že drtivá většina pachatelů dříve či později opustí brány věznice. A zájmem společnosti by mělo být především zabránění recidivě. V počtu vězněných osob se sice v současnosti pohybujeme v evropském průměru, nicméně proti vyspělejším zemím jsme stále velmi pozadu.

K mým dalším prioritám patří výrazná změna systému řízení vězeňské služby. Současná centralizace je neefektivní a ředitelé věznic nemají vzhledem ke své vysoké odpovědnosti odpovídající pravomoci a prostor pro samostatné rozhodování. To se projevuje mimo jiné v personálních věcech. Jako příklad uvedu přesun služebního místa, bez nároků na zvyšování státních výdajů, který přesto posuzuje a schvaluje systemizační komise generálního ředitelství. To mi připadá přímo absurdní. Kromě toho je aparát generálního ředitelství nepřijatelně přebujelý. Vedle téměř dvou set tabulkových míst tu máme ještě další desítky, které jsou takříkajíc poschovávány v jiných organizačních jednotkách. V této oblasti zamýšlím realizovat velmi podstatné změny. Samozřejmě to neznamená nějaké bezhlavé propouštění. Pro pracovníky, kterých se bude restrukturalizace týkat, budeme hledat místa přímo ve věznicích, tam, kde budou lépe využiti. Každopádně ředitelům věznic chci výrazně rozvázat ruce a umožnit jim mnohem větší samostatnost. Roli centrálního orgánu vězeňské služby spatřuji především v rovině metodické a kontrolní.

Do třetice musím jako jednu z priorit uvést zevrubnou kontrolu hospodaření ve vězeňské službě. Již jsem v této věci zadal úkoly a dosavadní informace poukazují na velice závažné nedostatky ve způsobu a průběhu veřejných zakázek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: ava
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vy jste zničili státní rozpočet! Fiala vytočil Hamáčka. A pak se jen smál pod rouškou

12:57 Vy jste zničili státní rozpočet! Fiala vytočil Hamáčka. A pak se jen smál pod rouškou

Hosty Partie Terezie Tománkové v televizi Prima byli ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) a předseda OD…