Nový školní rok s sebou přinese přeplněné třídy. Hrozí nárůst šikany

31.08.2012 11:30

Nový školní rok přinese řadě škol obtíže. Musely propustit některé učitele nebo slučovat třídy kvůli nedostatku peněz. Na některých místech budou dokonce třídy s 34 žáky, což je maximální povolený počet. Odborníci už varují před úpadkem kvality výuky a před šikanou. Napsal Český rozhlas na svém webu.

Nový školní rok s sebou přinese přeplněné třídy. Hrozí nárůst šikany
Foto: Hans Štembera
Popisek: Studenti, ilustrační foto

Ke sloučení tříd došlo například v jihlavské základní škole Seifertova nebo v brněnské škole Úvoz. „Pro vyučující je to změna, je to změna i pro žáky a rodiče. V těchto třídách se budou tvořit nové kolektivy. Myslím, že jsme natolik profesionálové, abychom si s tím poradili, byť ta práce je samozřejmě složitější a těžší,“ řekl ředitel Úvozu Miloš Doležal.

Dodal, že podobná situace ve škole nastala také minulý rok a žáci si na to po čase zvykli.

Někde ještě neslučovali, ale vědí, že je to do roka čeká

V jiných školách zatím neslučovali, ale ředitelé přiznávají, že to je jenom otázka času. „Zatím jsme to neudělali, protože nějak jsme s těmi mzdami vyšli. Ale je otázka, jestli to tak půjde do budoucna, možná to budeme muset udělat za rok,“ řekl serveru rozhlas.cz ředitel základní školy Luhačovice Roman Lebloch. 

Šéf luhačovické školy také varoval, že situace v českém školství začíná být katastrofální jak v platech, tak v nákupu učebnic.

Se změnou kolektivu vzniká podhoubí pro šikanu

Rodiče dětí se obávají, že po sloučení tříd nebudou mít učitelé dostatek času na práci s jednotlivými žáky. S tím souhlasí i psychologové, například ředitelka pražské pedagogicko-psychologické poradny Václava Masáková. Pro server rozhlas.cz také dodala, že přesunem dětí vzniká prostor pro šikanu.

„Jakmile se mění třídní kolektiv a sociální skupina není stabilní, je tam velmi příznivé podhoubí pro šikanu a pro nezdravé vztahy a pro agresi. Děti znovu navazují vztahy, znovu se nastoluje jakási důvěra a bezpečí v té třídě,“ vysvětlila ředitelka pedagogicko-psychologické poradny. 

V příštím roce bude situace lepší než letos

Předsedkyně Asociace ředitelů základních škol Hana Stýblová míní, že slučováním tříd utrpí také kvalita výuky. Podle ní třeba nebude možné, aby ve velkém počtu dětí školy zaváděly moderní způsoby výuky.

Asociace ředitelů základních škol chce o problému jednat s ministrem školství Petrem Fialou. Rozhlas.cz připomíná, že Fiala přislíbil zabránit plánovaným úsporám v příštím roce. „Skutečně pracujeme na tom, aby se situace nezhoršovala. V tuto chvíli situace vypadá, že bude o něco lepší, než je v letošním roce,“ řekl Fiala na stanici Radiožurnál.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vfe

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Pláčete na špatném hrobě. Ne, netrefil jste ani hřbitov!“ Vondráček a Benešík v drsné přestřelce. Živě a před kamerami

22:52 „Pláčete na špatném hrobě. Ne, netrefil jste ani hřbitov!“ Vondráček a Benešík v drsné přestřelce. Živě a před kamerami

Lídři Zlínského kraje, sedmi kandidátek na základě průzkumu volebního potenciálu pro ČT, se zúčastni…