Nový stavební zákon slibuje stavební povolení již za třicet dní

04.05.2021 8:05

Tento týden bude Sněmovna jednat o novele stavebního zákona, kde je základním principem jeden úřad, jedno razítko a jedno rozhodnutí. Pokud bude mít žadatel o stavební povolení vše v pořádku a nenastanou komplikace, může mít stavební povolení na dům v zrychleném řízení v ruce již za třicet dní.

Nový stavební zákon slibuje stavební povolení již za třicet dní
Foto: Hans Štembera
Popisek: Stavba, ilustrační foto
reklama
Pokud bude nový stavební zákon přijat, žádost o stavební povolení se bude podávat elektronicky, stejně tak i veškerá další komunikace s úřady bude probíhat elektronicky. To slibuje transparentnost rozhodování a elektronickou stopu, kdy bude každý zásah do dokumentace dohledatelný. Žadatel by také mohl sledovat, jak probíhá stavební řízení on-line.
 

Anketa

Kdyby teď hospoda poblíž načerno otevřela zahrádku, zašli byste posedět?

53%
34%
hlasovalo: 20267 lidí
Žadatel by také už nemusel obcházet jednotlivé úřadů a shánět razítka ještě před tím, než vůbec může vyrazit na stavební úřad. Většina dotčených orgánů by byla integrována do stavebního úřadu. Úředník by pak sám vyřešil případné rozpory.
 
Stát slibuje vůči občanovi vždy dodržovat lhůty, stavební zákon zavede lhůty tam, kde dnes chybí a obsahuje mechanismy pro jejich dodržování. Občan by se už nemusel bát, že se proti rozhodnutí stavebního úřadu někdo odvolá a úřady si pak mezi sebou budou přehazovat jeho případ a žádný nebude chtít rozhodnout. Zákon by zavedl apelační princip, který znamená, že odvolací orgán bude muset ve věci rozhodnout.  
Další výhodou by bylo to, že by se zrušila dvě současná řízení, která se často zdvojovala a řešily se v nich ty samé námitky. Úředníci stavebních úřadů, kteří přejdou pod stát, nebudou závislí na politickém vedení obcí, jako jsou dnes. Budou tedy moci rozhodovat nezávisle a bez strachu o svou kariéru nebo odměny. 
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Barbora Richterová

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Zrušte policii.“ Už i v ČR. Za zfetovaného Roma: Drogově závislými prý nepohrdat

7:31 „Zrušte policii.“ Už i v ČR. Za zfetovaného Roma: Drogově závislými prý nepohrdat

Za Stanislava Tomáše, který zemřel v sobotu v Teplicích po zásahu policie, se bude demonstrovat. V P…