Nový stavební zákon slibuje stavební povolení již za třicet dní

4.5.2021 8:05 dop.

Tento týden bude Sněmovna jednat o novele stavebního zákona, kde je základním principem jeden úřad, jedno razítko a jedno rozhodnutí. Pokud bude mít žadatel o stavební povolení vše v pořádku a nenastanou komplikace, může mít stavební povolení na dům v zrychleném řízení v ruce již za třicet dní.

Nový stavební zákon slibuje stavební povolení již za třicet dní
Foto: Hans Štembera
Popisek: Stavba, ilustrační foto

Pokud bude nový stavební zákon přijat, žádost o stavební povolení se bude podávat elektronicky, stejně tak i veškerá další komunikace s úřady bude probíhat elektronicky. To slibuje transparentnost rozhodování a elektronickou stopu, kdy bude každý zásah do dokumentace dohledatelný. Žadatel by také mohl sledovat, jak probíhá stavební řízení on-line.
 

Anketa

Kdyby teď hospoda poblíž načerno otevřela zahrádku, zašli byste posedět?

53%
33%
hlasovalo: 20469 lidí
Žadatel by také už nemusel obcházet jednotlivé úřadů a shánět razítka ještě před tím, než vůbec může vyrazit na stavební úřad. Většina dotčených orgánů by byla integrována do stavebního úřadu. Úředník by pak sám vyřešil případné rozpory.
 
Stát slibuje vůči občanovi vždy dodržovat lhůty, stavební zákon zavede lhůty tam, kde dnes chybí a obsahuje mechanismy pro jejich dodržování. Občan by se už nemusel bát, že se proti rozhodnutí stavebního úřadu někdo odvolá a úřady si pak mezi sebou budou přehazovat jeho případ a žádný nebude chtít rozhodnout. Zákon by zavedl apelační princip, který znamená, že odvolací orgán bude muset ve věci rozhodnout.  
Další výhodou by bylo to, že by se zrušila dvě současná řízení, která se často zdvojovala a řešily se v nich ty samé námitky. Úředníci stavebních úřadů, kteří přejdou pod stát, nebudou závislí na politickém vedení obcí, jako jsou dnes. Budou tedy moci rozhodovat nezávisle a bez strachu o svou kariéru nebo odměny. 
 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Barbora Richterová

Demise

Pane premiére, vzhledem k otřesnému stavu veřejných financi, rostoucí inflaci, poklesu životní úrovně i osobních úspor, vzhledem k nejistotě týkající se zásobování plynem Evropu z Ruska letos v zimě, neuvažujete, prosím, o demisi? Nezaznamenal jsem krom projevů jediný hmatatelný krok Vašeho kabinetu...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Venkov, přípravy na zimu: „Do města nemusím páchnout, ať se tam pak třeba pobijí.“ Natvrdo

7:30 Venkov, přípravy na zimu: „Do města nemusím páchnout, ať se tam pak třeba pobijí.“ Natvrdo

Ještě že jsou slevy! Nakupovat na českých vesnicích je v poslední době stále složitější. Tam, kde je…