Nový štípanec Pospíšilovi: Piráti zalovili v jeho odéesácké minulosti a něco vytáhli

14.04.2019 18:01

V pražské koalici přituhuje. Ačkoli se zdálo, že spor o kontrolu elektroměrů a volných bytů v Praze je zažehnán, realita je zcela jiná. Pirátský primátor Zdeněk Hřib zaslal svému koaličnímu kolegovi, europoslanci Jiřímu Pospíšilovi otevřený dopis, v němž ho kritizoval za to, že si prý v Praze dělá kampaň před volbami a poškozuje koalici. Pospíšil přešel do protiútoku, a rozjel tím přestřelku, do které se zapojil i předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Nový štípanec Pospíšilovi: Piráti zalovili v jeho odéesácké minulosti a něco vytáhli
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pražský primátor Zdeněk Hřib
reklama

Nová pražská koalice Pirátů, TOP 09, STAN a Prahy sobě slibovala změnu politického stylu. I tady však dochází k notným třenicím. Zásadní trhlinu v koalici způsobil nápad zkontrolovat plynoměry v pražských bytech a zjistit, ve kterých bydlí lidé a ve kterých ne. Na stole byla podle všeho i varianta, že za neobsazené byty by se platila vyšší daň, aby majitelé byli motivováni najít si nějaké nájemníky, a aby tak pomohli vyřešit bytovou krizi v hlavním městě. TOP 09 se však postavila proti tomuto nápadu. A Hřib od záměru kontrolovat elektroměry ustoupil.

Netrvalo však dlouho a na povrch vyplul další spor. Týkal se výměny členů dozorčí rady Pražské plynárenské. Pospíšil konstatoval, že Piráti chtějí do rady dosadit své lidi, a naznačil, že chtějí rozdávat „trafiky“. Hřib si to však nenechal líbit.

„V pražské koalici nemáme prakticky žádný věcný konflikt nebo ideový problém. Jediným problémem je nedodržování dohod a Vaše snaha o předvolební zviditelnění. Opravdu jsem nečekal, že když se dohodnu na analýze anonymizovaných dat z elektroměrů s oběma radními za TOP 09, jejichž gescí se to týká, tak že za to budu následně předsedou TOP 09 nálepkován jako ‚komunista‘. Teď se v pondělí na koncepční poradě shodla městská rada, že chce snížit počet členů dozorčí rady Pražské plynárenské o zástupce managementu. Vy jste na této schůzce ani nebyl, a přitom o tom dáváte nepravdivá vyjádření do médií, jak bráníte zaměstnance před Piráty. Situace je o to více bizarní, že skuteční zaměstnanci Pražských plynáren ztratili zákonný nárok na své zástupce v dozorčí radě podniku právě díky Vám. To Vy jste coby ministr spravedlnosti ještě v dresu ODS předložil ve Sněmovně návrh na zrušení těchto zástupců u podniků nad 50 zaměstnanců a s pomocí hlasů TOP 09 byl tento návrh schválen. Následně TOP 09 (spolu s KSČM) hlasovala pro znovuzavedení tohoto nároku, ale až od hranice 500 zaměstnanců. Pracovníci podniků mezi 50 a 500 zaměstnanci tedy nemají zástupce zaměstnanců v dozorčích radách právě díky TOP 09 a zejména díky Vám osobně,“ vypálil primátor.

„Doufám proto, že si najdete při své kampani do Evropského parlamentu chvilku i na Prahu a dorazíte na plánovanou schůzku k tomuto tématu. Není možné, aby se něco v koalici dohodlo a za pár dní přiletěl Jiří Pospíšil z Bruselu a všechno bylo jinak. Proto také doufám, že se budete odteď už osobně účastnit i dalších zásadních pražských jednání, která se ostatně právě kvůli Vám posouvala v čase tak, abyste na nich mohl být přítomen. Praha si opravdu nezaslouží, aby byla obětí politikaření a osobních kampaní,“ pokračoval primátor.   

Pospíšil na sociální síti Twitter odpověděl, že nechápe, proč primátor zrovna v neděli posílá médiím otevřený dopis, v němž řeší koaliční téma, které již bylo uzavřeno.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš Pospíšilovi odpověděl, že pilný politik pracuje i v neděli.


Tím to však neskončilo. Pospíšil si v diskusi přečetl, že by měl konečně přestat mluvit o tom, jak jiní lidé dělají všechno špatně, a sám by měl konečně začít něco dělat. Tato slova mu napsal zklamaný volič TOP 09. A nebyl jediný.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Marné, paní Fridrichová. ČT na vás nedá. Ze zákulisí: Smlouvy, které neznáte

8:06 Marné, paní Fridrichová. ČT na vás nedá. Ze zákulisí: Smlouvy, které neznáte

Hospodaření ČT má stále své mouchy. Například že se neřídí zjištěními Nory Fridrichové a 168 hodin. …