Nový světový policajt? Rusko se prý úspěšně tlačí do role, dlouhá desetiletí vyhrazené jen USA

12.11.2015 19:23

Přední ruský novinář Fjodor Lukjanov napsal na web Gazety shrnutí toho, jak Rusko pomalu, ale jistě nahrazuje USA v roli světové policie. Rozhodující krok přišel ve chvíli, kdy Putin vstoupil do Sýrie, a sebral tak Američanům patent na „vedení války za mír“.

Nový světový policajt? Rusko se prý úspěšně tlačí do role, dlouhá desetiletí vyhrazené jen USA
Foto: kremlin.ru
Popisek: Vladimir Putin, prezident Ruské federace

„Ruská kampaň v Sýrii se stala dalším milníkem v proměnlivém prostředí světové politiky,“ napsal Lukjanov. Následky pocítí nejen samotné země v regionu, nýbrž i celý následující politický vývoj. Moskva se totiž vydala cestou, kterou si od operace Pouštní bouře nárokovaly jen USA: „Právo použít sílu za účelem dosažení světového pořádku. Jinými slovy, funkci ‚světového policajta‘.“

Válčit pro mír mohli totiž donedávna právě pouze USA a jejich spojenci. Nyní se k nim však vstupem do Sýrie přidalo i Rusko a ukázalo cestu k řešení celého konfliktu. Fjodorov naznačil, že zároveň může jít i o konec „humanitárně-ideologického“ přístupu ke zvládání krizí.

„Až donedávna těmi nejdůležitějšími prvky diskusí, týkajících se občanských válek, byla nařčení ze zločinů vůči lidem, násilného potlačení protestů a tak dále,“ poznamenal a dodal, že vůdce národa, na kterém visí tyto nálepky, tak automaticky z pohledu světa ztrácí legitimitu a není vhodné s ním jakkoli komunikovat.

A přesně v takové pozici je podle něj Bašár Asad. „Dva roky zpátky označily Liga arabských zemí a několik evropských vlád syrskou opozici jako legitimní představitele lidu, čímž tento status odebraly oficiální vládě,“ připomněl Fjodorov. To se však změnilo a dnes už není jiná možnost, než začít se „zločineckou vládou“ komunikovat.

Celý text zde

Fjodorov zmínil i nedávné setkání zemí světa ve Vídni, na kterém se vedle sebe posadily i Írán a Saúdská Arábie. Konec jednání byl totiž otevřený a nikdo zcela neví, jak nakonec vše proběhne. Pro Rusko by z jeho pohledu bylo nejlepší se jednou začít distancovat od Asada a vrátit se do role regionálního poradce.

„Takový postup se však nesetká s pochopením ani u Asada, ani u Íránu. Pro Teherán je totiž životně důležité zachovat současný režim a jakákoli jeho změna by byla pro íránskou nadvládu v Sýrii smrtící,“ uvedl Fjodorov. Sýrie je totiž klíčová pro spor mezi dvěma odvěkými nepřáteli, Íránem a Saúdskou Arábií.

A Rusko má tím pádem na starosti následující: Zajistit svoji vlastní přítomnost v budoucnosti Sýrie, nerozhádat se s Íránem, ale zároveň se také nestát vykonavatelem jeho zájmů, podobně jako USA byly pro Saúdy.

Rusko se podle Fjodorova rozhodně nechce stát „světovým policajtem“, i když k tomu má docela našlápnuto. Pokud k tomu však někdy dojde, je třeba počítat s tím, že USA si to zajisté nenechají líbit.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: spa

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

20:21 George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

Americký prezident Joe Biden se potýká při řešení situace na prestižních univerzitách, obsazených pr…