Novým předsedou správní rady VZP je Jiří Běhounek

03.03.2014 14:58

Novým předsedou správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) byl dnes jednomyslně zvolen její dosavadní místopředseda, hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek (ČSSD). Místopředsedu rada v pondělí nevolila. Běhounek to po jednání rady oznámil novinářům. Části jednání správní rady se zúčastnil ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD). Podle něho je nová správní rada dělná.

Novým předsedou správní rady VZP je Jiří Běhounek
Foto: Redakce
Popisek: Jiří Běhounek (ČSSD)

Jednomyslné zvolení potvrzuje podle ministra silný mandát nového předsedy, i to, že správní rada cítí, že je třeba rychle pracovat a řešit problémy, které financování zdravotnictví, tím pádem i VZP má.

Nové vedení a management udělá vše pro to, aby VZP měla na konci roku vyrovnané hospodaření

„To, že ekonomická situace českého zdravotnictví není úplně růžová a není na vyskakování, všichni víme. Já pevně věřím, že nové vedení s managementem bude dělat vše pro to, aby VZP ekonomicky tento rok zvládla a na konci roku měla vyrovnané hospodaření. To je jeden základní cíl," řekl Němeček. Jako druhý cíl vidí to, aby se VZP dařilo férově financovat zdravotní péči i smluvní partnery. A třetím úkolem je, aby VZP komunikovala s poskytovateli péče, vysvětlovala, a kde je to možné, byla vstřícná, shrnul ministr úkoly, které dnes správní radě uložil.

Běhounek řekl, že volbu cítí jako velký závazek. Ocenil, že po dlouhé době se jednání zúčastnil šéf resortu.

Novými členy správní rady jsou i exministři Heger a Roithová

V třicetičlenné správní radě je dvacet členů nových. Mezi nimi jsou nyní například exministři zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) a Zuzana Roithová (KDU-ČSL) a noví ministerští náměstci Josef Vymazal, Tom Philipp a Lenka Teska Arnoštová.

Ředitel VZP Zdeněk Kabátek členy správní rady v pondělí informoval o ekonomice roku 2013 i kauzách, které VZP řeší, včetně projektu IZIP a smlouvy s protonovým centrem. Příští jednání správní rady bude 31. března, do té doby dostanou všichni její členové potřebné materiály pro rozhodování.

Rada jmenuje a odvolává ředitele, schvaluje návrh zdravotně pojistného plánu, účetní uzávěrky a výroční zprávy, schvaluje zásady smluvní politiky a objem úhrad poskytovatelům. Rozhoduje o nákupu nemovitostí v pořizovací ceně přes pět milionů korun či o využití prostředků rezervního fondu.

Do třicetičlenné správní rady volí 20 zástupců sněmovna a deset jmenuje ministr zdravotnictví.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vfe, čtk

Mgr. Jana Černochová byl položen dotaz

Kde chce vzít ministerstvo obrany peníze na další zbrojení ?

Vláda ČR stále více zadlužuje další generace. Prioritou ministerstva obrany je přesto navýšení jejího rozpočtu na 2 % HDP, což znamená nárůst o několik desítek miliard Kč. Kde chcete získat požadované finance ? Neměly by být požadované finance určeny raději pro jiné resorty ?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„I na náves je jich málo.“ Kalousek po „lemplech“ znovu nastoupil na protestující Čechy. Spustil lavinu

20:05 „I na náves je jich málo.“ Kalousek po „lemplech“ znovu nastoupil na protestující Čechy. Spustil lavinu

Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) se posmívá lidem, kteří se dnes odpoledne sešli na…