O Faltýnkovi na ČT: Jiří Pospíšil se čílil, Vondráček s Birkem vyjadřovali pochopení

27.03.2019 23:08

Ostře sledovaná kauza mýto byla předmětem i dnešních Událostí, komentářů na ČT24. Jaká byla role Jaroslava Faltýnka v mýtném tendru, bylo téma na ostrou diskusi pro předsedu sněmovny Radka Vondráčka (ANO), europoslance Jiřího Pospíšila a poslance Jana Birkeho (ČSSD).

O Faltýnkovi na ČT: Jiří Pospíšil se čílil, Vondráček s Birkem vyjadřovali pochopení
Foto: Hans Štembera
Popisek: Místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek
reklama

Dnes se několik hodin poslanci ve Sněmovně věnovali otázkám na Jaroslava Faltýnka v kauze mýto. Na výsledku se politici neshodli. Podle hnutí ANO Faltýnek věci vyjasnil, podle opozice ne. Odpověděl na všechny zásadní otázky, pak jsme se motali v kruhu,“ uvedl předseda Sněmovny Vondráček s tím, že nechápe, proč by se měl pouštět do spekulativních procesů. „Vysvětlil a odmítl jakékoliv spekulace o ovlivňování,“ pokračoval v hodnocení projevu Faltýnka dále Vonráček.  

„Mé pochyby se jen potvrdily,“ kontroval na adresu druhého muže hnutí ANO europoslanec Jiří Pospíšil. „Základ všeho je, že neměl žádné zmocnění,“ pronesl a dodal, jakým způsobem tendr ovlivňoval, to nám musí říci policie.

„Jasně je vidět, že minimálně to vedlo k tomu, že zničil pověst antimonopolního úřadu,“ uvedl důrazně Pospíšil a odkázal ke způsobu setkávání bez zmocnění Ministerstva dopravy. Na tato slova ihned reagoval Radek Vondráček s tím, že Faltýnek ani neměl být ve zmocnění Ministerstva dopravy. Pokud se stýkal se šéfem antimonopolního úřadu ohledně informovanosti, nevidí na tom nic špatného. „Je zdatný vyjednavač,“ chválil Faltýnka Vondráček. „Nesouhlasím s tím, že politik by měl být zavřený ve skleníku a neměl by komunikovat,“ oponoval rázně Vondráček europoslanci tvrzení, že Faltýnek neměl zmocnění resortu dopravy. Vondráček také několikrát dodal, že díky tomu Česká republika ušetřila miliardy. „Policie řekla, že je v pozici svědka,“ pokračoval dále na obhajobu Faltýnka Vondráček s tím, že pokud by policie požadovala vydání poslance k trestnímu stíhání, měl by ho jako předseda Sněmovny bezpochyby na stole.  

Jan Birke, poslanec (ČSSD), v rámci telefonního spojení shrnul tehdejší situaci s tím, že tehdejšího klíčového jednání nebyl účasten ministr dopravy Ťok, a Faltýnek proto převzal stranickou zodpovědnost za hnutí ANO vyřešit problém s mýtem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: sla

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zakázat komunisty a další! O to v podstatě jde, přiznali z Milionu chvilek. Jenže...

12:21 Zakázat komunisty a další! O to v podstatě jde, přiznali z Milionu chvilek. Jenže...

Spolek Milion chvilek pro demokracii přišel s další výzvou, kterou už podepsala řada známých tváří. …