O brněnské koalici jsme nerozhodli někde ve křoví, říká jasně budoucí primátorka

05.11.2018 15:34

Zástupci ODS, KDU-ČSL, Pirátů a ČSSD dnes v Brně podepsali koaliční smlouvu o spolupráci v brněnském zastupitelstvu. Koalice má 33 mandátů z 55. Primátorkou bude jednička ODS a advokátka Markéta Vaňková, která nahradí v čele radnice Petra Vokřála (ANO). Vítěz voleb hnutí ANO skončí v opozici s SPD, informuje ČTK.

O brněnské koalici jsme nerozhodli někde ve křoví, říká jasně budoucí primátorka
Foto: marketavankova.cz
Popisek: Markéta Vaňková
reklama

Vaňková předpokládá, že ustavující zastupitelstvo bude 20. listopadu, svolat ho musí právě dosluhující primátor Vokřál.

V jedenáctičlenné radě bude mít ODS čtyři zástupce. Kromě Vaňkové bude náměstkem Robert Kerndl, radními pak David Grund a Petr Kratochvíl. ODS bude spravovat oblast investic, dopravy, sociálních služeb, marketingu a cestovního ruchu. Uvolněnou, tedy placenou zastupitelkou pro cestovní ruch bude Kristýna Švarcová (ODS). Uvolněnou předsedkyní finančního výboru by se měla stát Andrea Pazderová z ODS.

Tři místa v radě bude mít KDU-ČSL. Prvním náměstkem zůstane Petr Hladík, radními budou Jaroslav Suchý a Filip Chvátal. Lidovci se budou starat o zdravotnictví, školství, sport, územní plánování a životní prostředí.

V radě budou také tři Piráti. Náměstkem se stane předseda brněnské organizace strany Tomáš Koláčný, doplnit by ho měli Markéta Gregorová a Róbert Čuma. Pod Piráty bude spadat oblast majetku, kultury, participace veřejnosti, informačních technologií, strategie a analýzy dat. Uvolněným zastupitelem pro informační technologie bude Ondřej Kotas. Za ČSSD bude jediným radním náměstek Oliver Pospíšil. Starat se bude o bydlení a správu majetku.

Koalice ODS, KDU-ČSL, Piráti a ČSSD nahradí dosavadní vedení složené z hnutí ANO, Žít Brno s podporou Pirátů, KDU-ČSL, Strany zelených a TOP 09. Žít Brno, SZ a TOP 09 už se do zastupitelstva nedostaly. Volby v Brně vyhrálo hnutí ANO, které však skončí v opozici. ANO se přitom po volbách domluvilo na koalici s ODS, se kterou mělo většinu v zastupitelstvu, ale přibralo ještě KDU-ČSL a ČSSD. Přestože zástupci stran oznámili tuto koalici vedenou ANO na tiskové konferenci, další den nastal zvrat a na koalici se domluvili zástupci ODS, KDU-ČSL, Pirátů a ČSSD, čímž vítězné ANO vyšachovali.

ANO má 18 mandátů, ODS 14, KDU-ČSL osm, Piráti šest, ČSSD pět a SPD čtyři mandáty. V zastupitelstvu je 55 lidí.

„Ráda bych uvedla, že nešlo o žádný megapodraz. My jsme bezprostředně po volbách jako ODS jednali s hnutím ANO, které získalo nejvíce mandátů v zastupitelstvu města Brna. Ani já, ani nikdo z mých kolegů z ODS, nekontaktoval žádného z partnerů budoucí koalice. Jednali jsme o možnosti koaliční spolupráce na platformě s ANO. Já osobně jsem neviděla jinou možnost koaličního uspořádání. Ale následně došlo k neformálním jednáním, které jsem nevyvolala já ani nikdo jiný z ODS, a po těchto neformálních jednáních došlo k formálním jednáním, kde jsme se shodli, že tato platforma je pro nás všechny lepší," uvedla při podpisu koaliční smlouvy mezi ODS, ČSSD, Piráty a lidovci budoucí primátorka za ODS Markéta Vaňková.

Ráda bych uvedla, že všechna jednání, která v té věci byla vedena pouze za účasti předem jasně stanovených vyjednavačů jednotlivých stran. Těchto jednání se neúčastnili žádní zákulisní hráči, žádní kmotrové. Tato jednání probíhala v naprosto klidném duchu v normálních denních podmínkách. Nikde v parku, ve křoví nebo v nějakém restauračním zařízení,“ doplnila primátorka. „Doufám, že s tímto vysvětlením budete spokojeni a celá tato záležitost bude jak pro vás, tak pro veřejnost jednou provždy uzavřena,“ řekla ještě novinářům budoucí primátorka Vaňková před kamerami České televize.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Fridrichová „šlápla“ do mrtvých migrantů. „Já to nevěděla!“

20:29 Fridrichová „šlápla“ do mrtvých migrantů. „Já to nevěděla!“

Reportáž pořadu 168 hodin, během níž byl poslanec za hnutí ANO Martin Kolovratník konfrontován novin…