O čem se nemluví: Na Ukrajině chce hrát roli ještě jeden velmi silný hráč

05.08.2014 11:10

Sociolog Antonín Rašek se v úterní Mladé frontě Dnes zamýšlí nad rolí Číny v současné ukrajinské krizi. Popisuje zájmy, které asijská velmoc na Ukrajině má, i to, jak současné dění mění rusko-čínské vztahy. Závěrem nevylučuje, že svět stojí před podstatnou změnou.

O čem se nemluví: Na Ukrajině chce hrát roli ještě jeden velmi silný hráč
Foto: Miller Nagan
Popisek: Čína, ilustrační foto

Úvodem připomíná, že Čína se v ukrajinské krizi chová opatrně. Podle Raška čínští představitelé vědí, že krize oslabí jak EU, tak USA, Rusko i Ukrajinu. „Ukrajina přitom nabízí ekonomické možnosti, pro jejichž realizaci Peking disponuje potřebným kapitálem, který válkou postižené zemi chybí, a Evropská unie a USA jej nebudou schopny nebo ochotny poskytnout,“ uvedl sociolog s tím, že v čínském zájmu je proto situaci na Ukrajině uklidnit.

Říše středu chce budovat přístav na Krymu i hospodařit na ukrajinské půdě

Číně šlo především o vybudování nového černomořského přístavu na Krymu. Po jeho anexi je otázkou, zda s tím bude Rusko souhlasit, podle Raška to však možné je.

Říše středu má také zájem o rozsáhlé zemědělské pozemky na Ukrajině, údajně o velikosti Moravy. Čínská zemědělská společnost už s jednou ukrajinskou zemědělskou firmou podepsala dohodu, podle které Kyjev poskytne sto tisíc hektarů zemědělské půdy. Podle Raška se ale prodej pozemků u ukrajinské veřejnosti nesetkal se sympatiemi. „Příslušné instituce proto spíše uvažují o možnosti vývozu obilí a čínské investice chtějí vložit do modernizace svého zemědělství,“ uvádí sociolog.

Vojenská spolupráce Ruska a Číny posiluje

Podle něj ukrajinská krize Rusko a Čínu sblížila. Potvrdilo to uzavření dohody o dodávkách plynu z Ruska do Číny. Dochází i k posilování vojenských vztahů a prodeje zbraní. „Čtvrtina vojenských dodávek míří do Číny z Ruska. Možná dojde i na zbraňové systémy a technologie, které dosud s ohledem na USA Moskva váhala prodat,“ uvádí Rašek.

Závěrem uvádí, že od začátku ukrajinské krize bylo zřejmé, že v tomto případě nejde jen o tuto zemi, ale i o krizi velmocenských vztahů. Slábnoucí role USA je prý způsobena nejen finanční krizí, ale i špionážními odposlechy spojenců. A tak se objevují spekulace o jiných spojenectvích. Například o užších vazbách evropských zemí se státy BRICS (Brazílie, Rusko, Indie, Čína, Jižní Afrika). Rašek připouští, že v situacích, jaká je právě nyní, je obtížné rozpoznat spekulace od pravdivých informací. „Jenže to neznamená, že svět nestojí před podstatnou změnou,“ uzavírá Antonín Rašek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

V Brně to vře. Hnutí Žít Brno se přihlásilo o uprchlíky z Itálie a je zle: Vlastizrada. Proto ty tisíce volných bytů...

16:47 V Brně to vře. Hnutí Žít Brno se přihlásilo o uprchlíky z Itálie a je zle: Vlastizrada. Proto ty tisíce volných bytů...

Hnutí Žít Brno volá po přijímání migrantů do Česka a už přicházejí reakce. O slovo se hlásí mimo jin…