O čem se nemluví v souvislosti s Rumunskem: Největší základna NATO v Evropě

15.03.2025 16:09 | Monitoring

Rumunské úřady vyloučily Calina Georgesca z prezidentských voleb, což vyvolalo protesty a obavy o férovost demokratického procesu. Evropská unie k tomu mlčí, což podle ekonoma Pavla Šika může znamenat tichý souhlas nebo snahu zabránit politickým změnám v zemi, kde se staví největší základna NATO v Evropě. Šik přirovnává Georgesca k rumunské verzi Donalda Trumpa, protože jeho kampaň stavěla na podobných tématech. A že Rumunům bychom měli dát najevo podporu, neboť přehlížení takového zásahu vytváří nebezpečný precedent.

O čem se nemluví v souvislosti s Rumunskem: Největší základna NATO v Evropě
Foto: Youtube
Popisek: Ekonom Pavel Šik

V posledních dnech Rumunsko zažívá rozsáhlé protesty v reakci na vyloučení pravicového kandídáta Calina Georgesca z nadcházejících prezidentských voleb. Georgescu, který v listopadu překvapivě zvítězil v prvním kole voleb, čelil obviněním z nezákonného financování kampaně a kvůli údajnému ruskému vměšování, což vedlo k anulování voleb Ústavním soudem.  

Podle úřadů a volební komise byla jeho kampaň nepřiměřeně podporována zahraničními aktéry, zejména prostřednictvím netransparentního financování a napojení na proruské kruhy. Následně byla jeho kandidatura pro opakované volby zamítnuta volební komisí. 

Calin Georgescu se proti tomuto rozhodnutí odvolal k Ústavnímu soudu, který jeho stížnost zamítl, čímž definitivně potvrdil jeho vyloučení z voleb. Situace vyvolala napětí na rumunské politické scéně a vedla k velké kritice kvůli potlačování demokracie. Toto rozhodnutí následně potvrdil i Ústavní soud, což vyvolalo protesty jeho příznivců v Bukurešti.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Natálie Brožovská

Kde berete tu jistotu, že Krym zůstane Ukrajině?

A co se týká Ruska, podle mě se jeho imperialistická politika nikdy nezměnila jen jsme se nechali uchlácholit mírem, který tu byl a teď nastává naopak zas panika. Na druhou stranu, myslíte, že by na nás Rusko přímo zaútočilo, když jsme v NATO? Nebo nevěříte v ochranu NATO?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Je zcela nepřijatelné, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseQ , 15.03.2025 17:26:14
aby prezident byl zvolen vůlí občanů, proti vůli státního aparátu.

|  9 |  0

Další články z rubriky

„Poláci armádu budovat nepotřebují, už prohráli.“ Mrazivá predikce OSN budí ohlas

7:24 „Poláci armádu budovat nepotřebují, už prohráli.“ Mrazivá predikce OSN budí ohlas

Česko nečelí setrvalému poklesu porodnosti jako jediné. I dalším zemím Evropy hrozí, že v příštích d…