Asociace učitelů občanské výchovy a společenských věd si zkráceně říká „Občankáři“. Vznikla v roce 2014. „Za nejzásadnější důvod shledáváme především snižování občanského (sebe)vědomí a schopnosti orientovat se v současném společenském dění u žáků všech typů škol,“ vysvětlují na svém webu.
Instituce si klade za cíl nejen vystupovat za učitele občanské výchovy, ale také formulovat jejich cíle.
„Asi nejvýraznějším rysem oproti ostatním předmětům je důraz na reflexi současného společenského dění. Proto se od občanské výchovy v dnešní době očekává, že bude žáky připravovat na život v 21. století a současně vést k dodržování morálních a právních hodnot. Problém, se kterým se však často setkáváme, je, že se tak v mnoha případech ani vzdáleně neděje. Na základy práva, finanční gramotnost, získání politické orientace, porozumění vlastní osobnosti, médiím a mezinárodní situaci máme na řadě škol prostor jednu hodinu týdně, protože důraz je kladen na jiné předměty,“ vysvětlují svou vizi občanské výchovy.
Na jejich stránkách lze najít výukové materiály, které žákům objasňují současný svět. Například nabízí materiály o novinářské práci na Slovensku, v Polsku či v Bělorusku. „Lekce jsou vytvářené tak, že je zvládne použít i učitel/ka, který/á nemá hluboké politicko-historické znalosti o jednotlivé zemi,“ ujišťuje.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Vosáhlo
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.