Typickým příkladem je výběrové řízení na nového správce českého mýta. I zde vyhrála nejlevnější nabídka. Ale byla opravdu nejlepší? Využilo ministerstvo dopravy, které toto výběrové řízení organizovalo, všechny možnosti k výběru pro stát nejvýhodnějšího správce mýta? Ministerští úředníci jsou přesvědčeni, že ano, na druhé straně jim hrozí žaloby a trestní stíhání.
Před Vánocemi bylo podáno na ministra dopravy Dana Ťoka trestní oznámení, včera se na stránkách Česká justice, kde tento případ sleduji od začátku, objevil se další vývoj tohoto případu. Vrchní státní zastupitelství, které bylo příjemcem trestního oznámení, ho prý shledalo důvodným a přikázalo ho k dalšímu šetření na Městské státní zastupitelství v Praze.
Podle zjištění Ekonomického deníku je předmětem trestního oznámení postup při zadávání veřejné zakázky na provozovatele mýtného systému po roce 2020. Oznamovatel navrhuje, aby šetření bylo vzhledem k závažnosti postoupeno Národní centrále proti organizovanému zločinu, Službě kriminální policie a vyšetřování. Navrhuje rovněž vysvětlení od všech potenciálních svědků. Podle informací Ekonomického deníku by měl na otázky odpovídat hlavně ministr dopravy Dan Ťok (nestraník za ANO), který za většinu kontroverzních rozhodnutí v kauze odpovídá.
„Je možné se domnívat, že jednání zadavatele mohlo být vedeno snahou manipulovat s jemu sdělenými informacemi dle jeho potřeb, resp. s cílem uzavřít smlouvu s účastníkem vybraným v rozporu se zásadou péče řádného hospodáře, resp. v rozporu s povinností řádně spravovat cizí majetek,“ uvádí se v trestním oznámení, jehož kopii má Ekonomický deník k dispozici.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pas