O „luxusně nejlevnější“ nabídku v tendru na nového provozovatele českého mýta se začne zajímat policie, zjistil Ekonomický deník

15.01.2019 11:55 | Zprávy

Známé rčení anglického miliardáře a bankéře Rothschilda: „Nejsem tak bohatý, abych si mohl kupovat levné věcí,“ u nás zdomácnělo už dávno a řídí se jím kdekdo. Určitě ale ne naši státní úředníci. I proto mají dnes velké problémy s technikou čínské firmy Huawei, kterou si jako nejlevnější koupil snad každý náš vládní úřad, i proto kolabuje rekonstrukce dálnice D1, protože zde pracují stavební firmy, které byly nejlevnější. Výběrová řízení, kde vyhrává jediné kritérium, a tím je nejlevnější cena, přivede tento stát ještě k mnoha problémům.

O „luxusně nejlevnější“ nabídku v tendru na nového provozovatele českého mýta se začne zajímat policie, zjistil Ekonomický deník
Foto: Archiv
Popisek: peníze, ilustrační foto

Typickým příkladem je výběrové řízení na nového správce českého mýta. I zde vyhrála nejlevnější nabídka. Ale byla opravdu nejlepší? Využilo ministerstvo dopravy, které toto výběrové řízení organizovalo, všechny možnosti k výběru pro stát nejvýhodnějšího správce mýta? Ministerští úředníci jsou přesvědčeni, že ano, na druhé straně jim hrozí žaloby a trestní stíhání. 

Před Vánocemi bylo podáno na ministra dopravy Dana Ťoka trestní oznámení, včera se na stránkách Česká justice, kde tento případ sleduji od začátku, objevil se další vývoj tohoto případu. Vrchní státní zastupitelství, které bylo příjemcem trestního oznámení, ho prý shledalo důvodným a přikázalo ho k dalšímu šetření na Městské státní zastupitelství v Praze.

Podle zjištění Ekonomického deníku je předmětem trestního oznámení postup při zadávání veřejné zakázky na provozovatele mýtného systému po roce 2020. Oznamovatel navrhuje, aby šetření bylo vzhledem k závažnosti postoupeno Národní centrále proti organizovanému zločinu, Službě kriminální policie a vyšetřování. Navrhuje rovněž vysvětlení od všech potenciálních svědků. Podle informací Ekonomického deníku by měl na otázky odpovídat hlavně ministr dopravy Dan Ťok (nestraník za ANO), který za většinu kontroverzních rozhodnutí v kauze odpovídá.

„Je možné se domnívat, že jednání zadavatele mohlo být vedeno snahou manipulovat s jemu sdělenými informacemi dle jeho potřeb, resp. s cílem uzavřít smlouvu s účastníkem vybraným v rozporu se zásadou péče řádného hospodáře, resp. v rozporu s povinností řádně spravovat cizí majetek,“ uvádí se v trestním oznámení, jehož kopii má Ekonomický deník k dispozici.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pas

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Co přesně hodláte dělat proto, aby se Ukrajinci po válce vrátili domů?

A proč poskytujeme azyl i mužům, kteří by měli svou zemi bránit? Ještě otázka, je podle vás pro nás přínosem a případně jakým, když tu u po válce Ukrajinci zůstanou, protože teď tvrdíte, že pro nás přínosem jsou, pak zase, že se budete snažit o jejich návrat, upřímně se v těch vašich prohlášeních vů...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Učení fakt není vysedávání v poslanecké kantýně

20:59 Učení fakt není vysedávání v poslanecké kantýně

Zaslouží si učitelé dva měsíce prázdnin? Právník Petr Kolman si myslí, že ano.