O nabourání Sobotkova mailu ještě trochu jinak. Totálně selhaly bezpečnostní složky, jinak by na to musely přijít, prozrazuje expert

11.01.2016 18:02

Do debaty o „vynášení“ e-mailů premiéra Sobotky se zapojil také známý plzeňský fotograf s těsnými vazbami na Piráty Josef Němec, který na svém blogu rozebral útok a pro ParlamentníListy.cz ještě navíc přidal několik originálních připomínek, které ještě nebyly v mediálním prostoru zmiňovány. Dodejme, že Němec nemá názorově daleko k hackerům.

O nabourání Sobotkova mailu ještě trochu jinak. Totálně selhaly bezpečnostní složky, jinak by na to musely přijít, prozrazuje expert
Foto: Jarek Plesar
Popisek: Člen Pirátské strany Josef Němec
reklama

Jak uvedl pro PL, v celé věci je řada nejasností, četná média problematice nerozumějí a spíše se honí za senzací než za seriózním rozborem případu.

Primitivně a naoko

Na svém blogu píše, že útok proběhl poměrně primitivním způsobem, a to včetně následné obnovy hesla. Nejzásadnější podle něj je, že veškeré informace jsou ve formě obrázků, navíc oříznutých, takže nejsou vidět všechny informace. Na druhé straně je otázka, proč údajný majitel e-mailové schránky své e-maily postupně nesmazával – sice se stahovaly do telefonu, ale na serveru zůstávaly. V příchozí a odchozí poště tedy mohly zůstávat tisíce a tisíce e-mailů.

Na webových stránkách White Media, kde byly tyto e-maily zveřejněny, však podle Josefa  Němce není ani zmínky o korespondenci Abbasové či Kocába, o kterých si tu ale můžete přečíst. Znamená to, že údajný pachatel se „na ně teprve dostane“. Je tedy možné, že je bude nějak vydírat a postupně zveřejňovat zachycenou e-mailovou korespondenci.

„Kromě chvilkové pozornosti z toho web nezískává nic. To znamená, že lidé kolem této stránky nejsou adresátem, který z toho bude mít největší prospěch. Takže to prospěje především opozici.“

Úkol: Zanechat stopy!

Když by hackeři podle Němce chtěli skutečně napadnout Sobotkovy e-maily, tak jako zaútočili na jeho twitterový účet, stáhli by všechna data, což je rychlejší než každý e-mail zvlášť a zanechá to minimum stop. Ve snímcích webu se nedá pořádně prohledávat a ani archivovat, což by bylo u textové podoby mnohem lepší, uzavírá svůj příspěvek na svém blogu Josef Němec.

Útočil Islámký stát? „Ten v tom nejede ani omylem,“ dodává pro ParlamentníListy.cz Josef Němec. „Ten má vyšší cíle než Sobotku.“ A není to třeba „hra“ tajných služeb? Ty mají spíše jiný problém: „Je to jejich selhání! Pokud premiér používal e-mail pravidelně, muselo po útoku dojít k výpadku. Prostě by mu přestal fungovat e-mail v telefonu nebo notebooku.“ Černý Petr je tedy na straně bezpečnostních služeb.

To není konec...

„Osobně mám podezření, že to, co bylo veřejnosti ukázáno, byla jen mediální část. Vždyť tam muselo být e-mailů daleko více. Tím pádem potenciální pachatelé mají v rukou daleko více materiálů a toto jim sloužilo jen k upoutání pozornosti.“

„Zdá se tedy, že kauza nekončí. Možná se jen odmlčí. Na veřejnost pak vyjdou další věci,“ zmiňuje na závěr pro ParlamentníListy.cz Josef Němec.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Václav Fiala

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zahradil promluvil při narozeninách ODS: Revoluční mládež Pirátů. Kultura udávání. Stoka

19:50 Zahradil promluvil při narozeninách ODS: Revoluční mládež Pirátů. Kultura udávání. Stoka

Občanská demokratická strana slaví 30 let od svého vzniku a její matador a europoslanec Jan Zahradil…