Obavy ODS ze zřízení komise se podle něj potvrdily i výroky Nečase o tom, že "fotovoltaikou by se měly zabývat zejména bezpečnostní složky a zřizování komise je populistickým návrhem".
"ČSSD vítá, že způsobem financování podpory fotovoltaických elektráren se konečně začíná zabývat policie, což pravděpodobně potvrzuje i obvinění předsedkyně ERU Aleny Vitáskové, jmenované Nečasovou vládou. Je však na místě připomenout, že o problému s fotovoltaikou vláda ví od svého ustavení před třemi lety a je skutečně zvláštní, že začíná jednat až teď, pod tlakem opozice," píše Sobotka a vyzývá Nečase, aby odpověděl na otázku, proč Bezpečnostní rada státu toto téma doposud opomíjela.
ODS zákon neupravila
Přitom komise by podle předsedy ČSSD mohla pracovat spolu s policejními vyšetřovateli. Mohla by prý přispět například k objasnění "podivného obchodu mezi firmou ČEZ a anonymní společností Amun.Re z roku 2010," píše poslanec.
Premiér Petr Nečas podle Sobotky kritizuje zákon o obnovitelných zdrojích, který byl přijat v roce 2005 za vlády vedené ČSSD, neoprávněně. Připomíná mu, že v letech 2006 až 2009 disponovala ODS v Parlamentu většinou hlasů, aby zákon zrušila či upravila. Nic z toho se však nestalo.
"ČSSD je přesvědčena o tom, že ODS se vyšetřovací komise bojí zejména proto, že nemá čisté svědomí. Řada politiků ODS se angažovala v oblasti podnikání ve fotovoltaice či předkládala návrhy ve prospěch velkých provozovatelů fotovoltaických elektráren," tvrdí Sobotka.
"ČSSD žádá všechny ostatní parlamentní strany, které nejsou ve věci podpory fotovoltaiky kompromitovány tak jako ODS, aby vznik parlamentní vyšetřovací komise podpořily," uzavírá své prohlášení předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: adr