ODS se pokoušela odvolat radní totalitního ústavu. Neúspěšně

23. 7. 2014 18:04

Odvolání čtyř členů rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) chtěli ve středu v Senátu prosadit senátoři ODS. Podle nich čtveřice radních ukázala svou nespolehlivost. Opoziční občanští demokraté se odvolávali na nedávný nepravomocný rozsudek o neoprávněném loňském sesazení tehdejšího šéfa ústavu Daniela Hermana. Se svým plánem na odvolání radních ale neuspěli, horní komora se jejich návrhem zabývat nebude.

ODS se pokoušela odvolat radní totalitního ústavu. Neúspěšně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Cedule ÚSTR

Podle senátorů ODS by v radě ÚSTR měli skončit Emílie Benešová, Jan Bureš, Lukáš Jelínek a Michal Uhl. Senát by je měl z funkcí odvolat pro nespolehlivost, řekl novinářům senátor Tomáš Grulich. Podle něj tento názor potvrzuje i rozsudek v případu nynějšího ministra kultury Daniela Hermana, který ÚSTR v minulosti vedl. Rada ho loni v dubnu odvolala, nebyla prý spokojena s jeho prací. Herman považoval své odvolání za neplatné a podal žalobu. Soud mu dal za pravdu.

Čtyři členové jsou podle soudního rozsudku nespolehliví

„Všichni čtyři členové rady se projevili nespolehlivými podle rozsudku. Soud označil loňské odvolání a následné propuštění ze zaměstnání za neplatné z důvodu zneužití práva. Rada dlouhodobě využívala pravomoci, které jí zákon nesvěřuje," uvedl Grulich. Podle něj rada porušila i právo Naděždy Kavalírové na výkon funkce radní ÚSTR.

Senát může členy rady odvolat, pokud přestali splňovat podmínku neslučitelnosti funkcí, pokud svou funkci nevykonávají déle než šest měsíců a také pokud vyšlo najevo, že jejich čestné prohlášení o spolehlivosti bylo nepravdivé.

Odvolání Hermana spustilo přestřelku mezi ODS a levicí. Skončila také celá vědecká rada ústavu

Senátoři ODS se snažili zařadit odvolání radních ÚSTR do středečního programu senátní schůze. Potřebovali 32 hlasů. Návrh podpořilo 26 zákonodárců, proti jich bylo 23. Grulich za výsledkem vidí snahy o zrušení ÚSTR a o znemožnění přístupu do archivu bezpečnostních složek.

Loňské Hermanovo odvolání spustilo slovní přestřelku mezi tehdy vládnoucí ODS a levicí. Občanští demokraté označili tento krok za důkaz prohlubující se spolupráce ČSSD a KSČM. Obě tehdy opoziční strany to odmítly. Kvůli Hermanovu sesazení rezignovala celá vědecká rada ústavu. Hermana nejprve nahradila přechodná šéfka Foglová, letos ji vystřídal historik Zdeněk Hazdra. Ústav má za úkol nestranně zkoumat dobu nesvobody, tedy komunismu a nacismu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vfe, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO Eva Holubová a TOP 09 na jednom pódiu. Rána Zemanovi. Chvalozpěv na Milion chvilek. Ale i Havel a slova o migraci

21:15 VIDEO Eva Holubová a TOP 09 na jednom pódiu. Rána Zemanovi. Chvalozpěv na Milion chvilek. Ale i Havel a slova o migraci

TOP 09 se rozhodla uspořádat předvánoční talk show europoslance Luďka Niedermayera s herečkou Evou H…