ODS už žádné volby nevyhraje, ani kdyby se postavila na hlavu. A s Fialou už vůbec, shodli se znalci

31.05.2015 16:34

POLITOLOGOVÉ Předseda ODS Petr Fiala jako vzdělaný, inteligentní, seriózní a kultivovaný politik udělal podle politologů pro pravicovou stranu, která se propadla po pádu Nečasovy vlády téměř do politické propasti, kus práce. Převedl ji přes nejhorší období v její historii, podařilo se mu stabilizovat členskou základnu i její postavení na politické scéně. Podle analytiků se zdá, že dokázal přitáhnout zpět i malou část voličů. Přesto nevěří, že s tímto lídrem dokážou občanští demokraté oslovit víc než sedm, osm procent voličů.

ODS už žádné volby nevyhraje, ani kdyby se postavila na hlavu. A s Fialou už vůbec, shodli se znalci
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda ODS Petr Fiala
reklama

Anketa

Komu byste nejraději dali pomyslnou červenou kartu a poslali ho pryč z politiky?

hlasovalo: 21657 lidí

„Pokud chce ODS hrát v politice nějakou zásadní roli, nemůže to být s Fialovými sedmi, osmi ani deseti procenty, musí zaútočit na nějakých patnáct procent nebo se pokusit o nějakou fúzi, tedy být krystalizačním jádrem jakési nové sjednocené občanské pravice, jejíž ambicí bude stát se opět jedním z největších politických subjektů na české politické scéně,“ prohlásil pro ParlamentníListy.cz politolog Ladislav Mrklas. Nová formace, která by mohla zastřešit ODS i TOP 09, případně další pravicové strany, by měla mít i jiný název, protože značky obou pravicových stran jsou podle Mrklase poškozené. Ale měla by to být staronová, široce rozkročená formace, která by byla schopna poslat sociální demokraty i s ANO do opozice.

Hlavní změna s příchodem nového šéfa proběhla uvnitř strany

Bývalí pravicoví voliči, kteří se od ODS v posledních letech odvrátili, vytýkali straně, která mnoho let vládla na centrální úrovni, v krajích, městech i obcích, skandály, korupční aféry i nevýhodné hospodaření s majetkem. S tím se města potýkají dodnes jako například s problémem s vodovody a kanalizacemi, které právě tehdy občanští demokraté vládnoucí ve většině měst a obcí prodali zahraničním firmám. Aby se voliči vrátili, musejí mít jistotu, že se občanští demokraté kmotrů, kteří byli přisátí na vládnoucí stranu, skutečně zbavila. Změnila se tedy už ODS za dva roky od pádu Nečasovy vlády a od výměny lídra v čele strany? „Viděno zvenčí, ODS s Petrem Fialou v čele už přinejmenším tolik nezatěžuje občany svými skandály, ale to zjevně souvisí s tím, že už to není vládní strana ani na centrální úrovni, ani v regionech,“ řekl ParlamentnímListům.cz politolog Lukáš Jelínek. Myslí si, že hlavní změna s příchodem nového šéfa proběhla hlavně uvnitř stany. „On jako teoretik ví, jak by měla politická strana vypadat, o co by se měla opírat. Předpokládám, že se zaměřil hlavně na programové priority strany, že se snažil stmelit členy ODS. Jak sám říká, očistit ji od kmotrů, a předpokládejme, že se mu to podařilo,“ uvedl Jelínek, protože to podle něj byly hlavní věci, které se od nového předsedy očekávaly.

Je nejvyšší čas přestat prát špinavé prádlo ODS na veřejnosti, ale jistá pokora je nutná

Podle Mrklase se o očistě ODS hovořilo už hodně. „Myslím, že je nejvyšší čas přestat prát špinavé prádlo na veřejnosti. „Marná sláva, velká část voličů, které ODS oslovovala, není zvědavá, jak tady strana bude sebereflexivně nebo dokonce sebemrskačsky vystupovat, nyní už očekávají vizi do budoucna,“ je přesvědčen. Máme tady podle něj nějakou dobu nějakou vládu, ta se už stihla dopustit řady chyb, podle řady kritiků se dopouští naprosto nepředstavitelného střetu zájmů v mnoha ohledech. „Bylo by chyba se neustále vracet do minulosti, na druhou stranu je třeba určitá pokora v oblastech, kde v minulosti ODS program nedodržovala, typicky zvyšování daní i v některých evropských otázkách. Tam je dobré mluvit o tom, že jsme se poučili, proto to chceme udělat takhle, a už nikdy nedopustíme, abychom v těchto oblastech program opustili,“ radí Ladislav Mrklas, jak má strana vystupovat na veřejnosti.

Fiala může sázet na svoji dobrou pověst a úspěchy v akademické sféře, ale charismatickým lídrem není

Profesor Petr Fiala není ani podle Lukáše Jelínka klasickým typem politického lídra. „Působí jako důvěryhodný politik, i když tak působil i Petr Nečas, takže to je kategorie velmi těžko ohmatatelná. Může sázet především na svoji dosavadní pověst, na to, čeho dosáhl na akademické dráze, ale jako politik žádné zvláštní viditelné výsledky nemá. Politolog souhlasí s Ladislavem Mrklasem, že teď mu ještě zbývá zvednout preference ODS, což se mu zatím nepodařilo. „Možná proto, že jako politik není vnímán příliš výrazně, není spojován se žádným jiným tématem než s vysokým školstvím nebo školstvím obecně, když byl v minulosti ministrem školství,“ konstatoval politolog, že možná voličům trochu chybí nějaký jasnější důvod, proč by Fialu měli volit. A nemyslím, že by jeho styl sliboval, že by se preference ODS nějak dramaticky zvýšily,“ potvrdil i Jelínek. Svým intelektuálským stylem má podle jeho názoru Fiala nakročeno k tomu, aby se ODS po etapě, kdy byla vnímaná jako velká, masová strana, stala stranou pro menšinu pravicových voličů, pro pravicové intelektuály, jako je profesor Fiala, jakkoli se snaží získat zájem živnostníků a drobných podnikatelů. Jelínek poukázal na to, že když se Fiala tlačí do nějakého lídrovského postoje, když se snaží být razantnější, působí až komicky. „V televizní diskusi, když se snažil hádat s premiérem Sobotkou, když mu skákal do řeči, bylo vidět, že je to role, kterou se snaží hrát, ale že mu nejde od srdce, že to dělá jen proto, že se to od lídra očekává. Jako spontánní, autoritativní lídr, silný stranický vůdce nikdy působit nebude,“ míní Jelínek. Je podle něj na zvážení ODS, jestli bude chtít raději nějakého charismatického lídra nebo jestli si vystačí se slušným Fialou, který jí dokáže zajistit sedm procent hlasů, ale víc asi ne.

Náhradu za Fialu v čele ODS politologové nevidí

Oba politologové současně připouštějí, že v současné době nevidí v ODS nikoho, kdo by mohl Petra Fialu ve vedení nahradit. „Zatím nevidím žádného jiného kandidáta v řadách ODS, který by tuto roli mohl momentálně sehrát,“ připustil Mrklas. Ale z logiky věci, kdyby případná staronová pravicová formace stála proti straně postavené na jednom člověku jako ANO, si dokáže představit, že nějaký vhodně sestavený triumvirát nebo něco podobného, složený z dosavadních předsedů ODS a TOP spolu s někým třetím, technokraticky založeným člověkem, společným kandidátem na premiéra, by mohl být určitým řešením. „Asi ne řešením vítězným, ale takovým, které pravici znovu vrátí podporu okolo pětadvaceti procent, jež musí v příštích volbách získat, aby mohla říci: teď jsme zpět, zase existuje něco jako životaschopná pravice,“ shrnul Mrklas.

Celé současné vedení ODS není příliš výrazné a atraktivní

Ani Jelínek nevidí žádného přirozeného nástupce Petra Fialy. Poukazuje na to, že se do nového vedení ODS dostali lidé z regionální nebo komunální politiky, místopředsedy jsou Miloš Vystrčil z Jihlavy, Martin Novotný z Olomouce nebo Martin Kupka z Líbeznice. „Mají solidní pověst, ale ve velké politice také nezazářili. Když se ocitnou v nějaké debatě, nevypadá to tak, že by válcovali své protivníky, naopak jsou nevýrazní a nenápadní. Celé současné vedení ODS není příliš výrazné a atraktivní,“ upozornil politolog Jelínek. Z politiků ODS podle něj vyčnívá jediná osoba, o níž se prý spekuluje jako o možné lídryni, a to je Jana Černochová, poslankyně a starostka Prahy 2. „Je v řadě ohledů protipólem Petra Fialy. Zdaleka nepůsobí intelektuálským stylem, jdou jí z úst velmi dobře jednoduché slogany. Bylo vidět, když se účastnila demonstrace proti islámu na Hradě nebo když se ozývá proti uprchlíkům, že ty národovecké nebo lehce xenofobní slogany jí jdou,“ říká Jelínek, že by to dokázalo zaujmout víc voličů než jen „Fialových sedm procent“. Ale to by podle něj znamenalo změnu stylu politiky ODS. „Musela by to být hodně národovecká až nacionalistická politika, jež by šoupla ODS mnohem výrazněji doprava a která by mnohem více vyžadovala nejrůznější populistická nebo demagogická hesla. To je samozřejmě alternativa, a ztělesněním této alternativy by v mých očích mohla být paní Černochová,“ dodal Jelínek.

Lidé si začínají uvědomovat, že to, co předvádí Babiš, je mnohem závažnější

I když minulost občanským demokratům současná vláda, zejména vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš, stále předhazuje, podle Mrklase se toto téma s postupem času vyprazdňuje. „Myslím, že řada lidí si začíná uvědomovat, že to, co dnes předvádí Andrej Babiš, je z hlediska stupně rizika mnohem závažnější. Navíc v případě ANO je závislost na postavení a pozici jedné osoby tak evidentní, že je to něco, co přebíjí tyhle minulé drobné kauzy,“ míní politolog. Ale upozorňuje na to, že ODS není v situaci, kdy by volič, který od ní odpadl a dnes volí ANO, poté, co odpadne od ANO, nutně přešel zpátky k ODS. „Myslím, že se z něj spíš stane nevolič nebo volič hledající nějakou jinou alternativu,“ je skeptický Mrklas. ODS podle něj bude muset voliče hodně přesvědčovat, že se změnila, že opravdu stojí za to ji volit. „Nejsem si pořád jist, jestli značka ODS je ještě konkurenceschopná, že je to značka, která se může v budoucnu ještě prát o pozici dvaceti až pětadvacetiprocentní strany. Myslím, že ne,“ prohlásil.

Značky ODS i TOP 09 jsou poškozené, je třeba vytvořit novou značku pravice

I když se podle Mrklase může stát, že se díky různým okolnostem přece jen do té pozice dostane, spíš si myslí, že šanci na úspěch ze střednědobého hlediska má nějaká staronová formace, která bude postavena na základech části ODS, možná části TOP a některých Svobodných, kteří si uvědomí, že strana bez Petra Macha de facto neexistuje. „Prostě to bude nějaká široce rozkročená středopravá formace, která se pokusí zaútočit na pětadvacet procent voličů,“ uvedl politolog, protože nevěří, že by toho ODS nebo TOP 09 byly schopné v nejbližší době ani v horizontu několika následujících let dosáhnout. Proto jim podle Mrklase nezbude nic jiného než spolupracovat na této dvojstranické bázi. „Ale i to je podle mě málo, protože značky obou těchto stran jsou poškozené. Je třeba vytvořit novou značku pravice,“ dodal. Ale upozornil, že už teď je skoro pozdě, protože jestli tady má vzniknout nějaká formace, ať už se bude jmenovat jakkoli, ať už bude postavena jakkoli, měla by se otestovat už v krajských volbách. „A potom od krajských do parlamentních voleb je krátká doba. Už teď je tedy nejvyšší čas, protože na rozdíl od rychlokvašek typu ANO nebo nějakých nových stran, které vznikají s úplně jiným posláním, mají pravicové strany jiné voliče,“ upozornil Mrklas na to, že voliči, kteří chtějí volit pravici, nečekají, až tady povstane nějaký mesiáš, který postaví během pár týdnů stranu jen na své osobě. „Oni čekají, že se objeví staronová, široce založená formace schopná poslat sociální demokraty i s ANO do opozice,“ konstatoval politolog.

Strop ODS i TOP 09, pokud půjdou do voleb samostatně, je třináct procent, možná i méně

Problém vidí Ladislav Mrklas v tom, pokud ODS začne pomalu – v řádu jednotek procent – růst. „Paradoxně to může zhatit trend sbližování, může si říci, my pomalu a jistě ve všech průzkumech začínáme překonávat Topku, takže my jsme ti, kdo mají pravici sjednocovat. Jenže časem se ukáže, že ten potenciál nad deset procent voličů tam není. A o tom jsem přesvědčen,“ řekl politolog, který vidí jedinou alternativu pravice v jejím propojování, ne přímo spojování, protože by si ODS i TOP 09 měly být vědomy toho, že strop každé z nich samostatně je dvanáct, třináct procent, možná i méně.

Jediná naděje v boji proti levici, populistům a oligarchům je v propojení pravice

O integraci pravice se snažily především menší pravicové strany na politické scéně už od devadesátých let, ale takové snahy vždy brzy ztroskotaly. V čem je dnes situace jiná? „Dneska jsou obě parlamentní pravicové strany v opozici, a vzhledem k tomu, že nejsou jednotné a nemají stejnou strategii, ztrácejí,“ upozorňuje Ladislav Mrklas na fakt, že i když jsou ODS a TOP 09 v opozici už rok a půl, jejich preference nerostou. „Vládní strany mají vyšší preference než v předčasných volbách, takže oproti minulým rokům je dnes situace jiná, když jsou obě strany v opozici a bez jakékoli šance dosáhnout změny samostatně,“ je přesvědčen politolog. A poukazuje na to, že jsou v opozici nejen na centrální úrovni, ale i na krajské úrovni, jsou v menšině v Senátu a nemají ani svého prezidenta. „Pravice teď de facto nemá nic kromě několika málo měst, a tam ještě musí vládnout s levicí nebo Babišem,“ vidí politolog jedinou naději v lepší osud pravice v jejím užším propojení a společném boji proti levici, populistům i oligarchům.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Libuše Frantová

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Co se dělo v Senátu. Držte se: Ohlušující ticho z Hradu. Hamáček mi lhal... Němcová ohromila: Ovlivnění českých prezidentských voleb Ruskem

18:16 Co se dělo v Senátu. Držte se: Ohlušující ticho z Hradu. Hamáček mi lhal... Němcová ohromila: Ovlivnění českých prezidentských voleb Ruskem

Senát ve středu večer schválil usnesení, které velmi ostře reagovalo na kauzu Vrbětice. Předcházela …