OSN by měla řešit důležitější věci, říká zakladatel babyboxů v Česku

17.06.2012 9:28

OSN dlouhodobě kritizuje Česko za to, že zde existuje síť babyboxů, kam je možné odložit čerstvě narozené dítě. Prý bychom ji měli zrušit, protože porušují jedno ze základních práv dítěte, podle něhož má nárok poznat své rodiče. Zakladatel babyboxů v Česku Ludvík Hess ale tuto kritiku důrazně odmítá a babyboxy rušit nechce. Hodlá dokonce založit další tři desítky těchto „schránek“.

OSN by měla řešit důležitější věci, říká zakladatel babyboxů v Česku
Foto: Archiv
Popisek: Zakladatel babyboxů Ludvík Hess
reklama

Ludvík Hess je považován za zakladatele sítě babyboxů v Česku, sám sebe označuje za „babydědka Lu“. A za fungující síť, která zachránila život již celé řadě odložených dětí, by dal ruku do ohně. V rozhovoru pro server Luidovky.cz dává najevo, že dodnes nechápe kritiku, která na adresu babyboxů zazněla již loni z řad OSN. Členka výboru OSN na ochranu dětí Marie Herczogová má dokonce za to, že babyboxy představují návrat do středověku.

Babyboxy slouží lidem již celá staletí

„Babydědek Lu“ na kritiku OSN s hrdostí odpovídá, že babyboxy v určité podobě znali lidé už ve středověku a pravděpodobně i dříve. Pohled do dějin nás poučí, že babyboxy provází lidstvo již celá staletí a i když dnes nemusí sloužit přímo k záchraně životů odložených dětí, představují pro ně možný lepší start do života. V babyboxech se totiž podle jeho názoru ocitají především děti pocházející ze sociálně slabších rodin.

„V celé historii babyboxy byly. Odkládalo se do nich velké množství dětí. Kupříkladu, to už tedy nemluvím o středověku, do francouzské Hôpital des Enfants-Trouvés bylo ročně někdy v polovině 18. století odloženo několik tisíc dětí. O tom existují přesné záznamy. Svých pět dětí, které zplodil s jistou švadlenou, tam odložil například i Jean Jacques Rousseau. Ale od té doby se systém trochu změnil. Postupně se z velmi jednoduchého zařízení vystlaného senem stalo složité zařízení, absolutně dokonalé, říká Hess.

Hess v této souvislosti připomíná, že EU zaujala k babyboxům veskrze kladný postoj, který svědčí o jejich užitečnosti, a OSN by podle jejich českého strůjce udělala lépe, kdyby se zaobírala důležitějšími problémy lidstva.

V Česku zatím funguje padesátka babyboxů a pokud se nějak zásadně nezmění podmínky pro jejich zřizování, rád by jich založil ještě dalších třicet na různých místech republiky.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Zrušte policii.“ Už i v ČR. Za zfetovaného Roma: Drogově závislými prý nepohrdat

7:31 „Zrušte policii.“ Už i v ČR. Za zfetovaného Roma: Drogově závislými prý nepohrdat

Za Stanislava Tomáše, který zemřel v sobotu v Teplicích po zásahu policie, se bude demonstrovat. V P…