„Srovnávat moc a vliv Spojených států s Ruskem je zdánlivě nesmyslné. Přesto tak činíme. HDP Spojených států je se svými 18 biliony dolarů devětkrát větší než ruské HDP. Obamovo vystoupení bylo mistrovským kouskem. Americký prezident šel přímo k jádru pudla. Zatímco Putinovo vystoupení bylo plné klišé. Ptáte se ale, který z těchto projevů bude mít větší dopad na světové dění? Bude to právě Putinův. K čemu je vám vaše síla, když se ji rozhodnete nepoužívat? Necháváte ji odpočívat na vavřínech minulosti, což z vás velmoc rozhodně neudělá,“ konstatuje Halpern, podle kterého se státy Blízkého východu dívají na Američany jako na tyrany. „Vždy chtěly americkou pomoc, zbraně a přízeň, ale ne, aby se u nich Spojené státy jakkoli osobně angažovaly.“
V současnosti je tomu dle Halpernova mínění jinak. „Nyní je to Rusko, kdo je na Blízkém východě hodně vidět a jeho aktivity jsou široce vítány. Spojené státy potom nechtějí, aby byly považovány za tyrana a toho, kdo se pořád někam montuje. Místo toho se z nich stal outsider, který v regionu ztrácí svůj vliv. Otěže ve svých rukou nyní třímají Rusové. Jejich parlament jednomyslně schválil použití vojenských sil v Sýrii. Moskva investuje miliardy v námořním přístavu Tarisis a řídí přestavbu několika syrských vojenských letišť. V zemi již také Rusové umístili výsadkové jednotky a bojové letouny,“ vysvětluje Halpern s tím, že v diplomatické rovině je na tom Rusko dokonce ještě lépe.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pro