Občané, nemůžeme garantovat bezpečnost. Drtivé prohlášení z Němec

6. 1. 2016 14:52

Situace v Kolíně nad Rýnem se vyostřuje. Ačkoli se primátorka města i kancléřka Angela Merkelová vyjádřily, že přijmou bezpečnostní opatření, pachatelé silvestrovských útoků zatím dopadeni nebyli. Místní radní Judith Wolterová dokonce poradila ženám, aby se vyhýbaly některým městským čtvrtím. Informují Novinky.cz.

Občané, nemůžeme garantovat bezpečnost. Drtivé prohlášení z Němec
Foto: Peter Števkov
Popisek: Imigranti ve stanici Keléti

„Zejména okolí hlavního nádraží a katedrály a přilehlé oblasti směrem ke břehu Rýna mohou být pro turisty i místní obyvatele nebezpečné,“ řekla radní Wolterová po nedávných událostech, kdy se na silvestra odehrála vlna sexuálních útoků. „Po celé měsíce jsou v těchto oblastech četné krádeže, otevřený obchod s drogami, loupeže a útoky všeho druhu,“ dodala a přiznala, že úřady nezvládají poskytnout odpovídající zabezpečení.

„Ani město, ani policie nejsou schopny zaručit na uvedeném území bezpečnost turistů a místních obyvatel. Zejména pro ženy je třeba předpokládat ve večerních a nočních hodiných zvýšené bezpečnostní riziko,“ uvedla a popsala zmíněné čtvrti jako „no-go zóny“.

Primátorka Henriette Rekerová mezitím přislíbila zvýšená bezpečnostní opatření pro nadcházející oslavy masopustu. „Ať chodí ven a baví se. Jen je třeba, aby byly na podobné případy lépe připraveny,“ řekla.

V úterý večer se však v Kolíně nad Rýnem sešlo na tři sta demonstrantů, kteří protestovali „proti útokům ze silvestrovské noci, během níž skupinky mužů napadly, okradly či sexuálně obtěžovaly téměř sto žen“.

Celý text zde

„Paní Merkelová, kde jste? Co řeknete? Máme z toho strach!“ stálo na některých transparentech demonstrantů, z nichž převážná většina byly ženy. Merkelová přitom útoky již odsoudila a volala po jejich důsledném prošetření a následném potrestání viníků. „Musí se udělat vše, aby byli pachatelé vypátráni co nejdříve a potrestáni bez ohledu na svůj původ,“ řekla kancléřka.

Za útoky podle mnoha svědectví údajně jsou „mladíci severoafrického a arabského vzhledu“, přičemž policie již apelovala na občany, aby nevytvářeli souvislosti mezi útoky a migrační krizí. „Je naprosto mimo spojovat skupiny útočníků severoafrického vzhledu s uprchlíky,“ řekla primátorka Rekerová a dodala, že neexistují důkazy, jež by dávaly tyto skupiny do spojitosti. Policie uvedla, že by se klidně mohlo jednat o rodilé Němce.

Podobně se překvapivě vyjádřil i ministr vnitra Thomas de Maizière, který varoval před „jakýmkoli zevšeobecňujícím podezříváním uprchlíků“. „Ovšem pokud jsou pachatelé Severoafričané, pro což existují náznaky, pak by to nemělo být žádné tabu a nemělo by se o tom informovat falešně,“ dodal.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: spa

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Skoro jsem se počural.“ Hledání migrantů u hranic s Německem: Zveřejněno VIDEO

7:06 „Skoro jsem se počural.“ Hledání migrantů u hranic s Německem: Zveřejněno VIDEO

Kristova noho a tohle má volební právo. Kluci se svezli vlakem! Sami a bez dozoru! Nejen těmito uště…