Občané věří armádě a rádiu. Církve propadly

23. 10. 2012 15:54

Z vybraných společenských institucí lidé momentálně nejvíce věří armádě a rádiu, na třetím místě je policie. Nadpoloviční důvěře veřejnosti se těší ještě televize. Nejméně Češi již několik let věří církvím. Vyplývá to z výsledků říjnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Občané věří armádě a rádiu. Církve propadly
Foto: Hans Štembera
Popisek: Čeští vojáci vracející se z mise v zahraničí

Armádě a rádiu věří 60 procent dotázaných. Proti poslednímu průzkumu, který se konal v březnu, je to v případě armády nárůst o tři procentní body, důvěra v rozhlas naopak o pět procent klesla. Policii věří 56 procent Čechů, což je dvouprocentní nárůst. Televize si pohoršily o čtyři procentní body, důvěřuje jim 52 procent lidí.

Klesá důvěra k tisku

Dalším instituce už se v průzkumu přes padesátiprocentní hranici důvěry nedostaly. Patří mezi ně soudy, neziskové organizace, tisk, banky nebo odbory. V posledních letech je v průzkumu zřetelný pokles důvěry v média. Například televizi v březnu 2008 věřilo 68 procent lidí, o 16 procent více než nyní. Důvěra v tisk klesla za posledních devět let ze 60 na nynějších 45 procent.

Nejhoršího výsledku dosahují v průzkumu dlouhodobě církve, momentálně mají důvěru pětiny Čechů, což je o devět procent méně než v březnu. Nárůst nedůvěry má podle CVVM souvislost s návrhem zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi, který byl zamítnut Senátem. "Zdá se, že tato medializace tématu církevních restitucí vnímání církví v očích veřejnosti spíše poškodila," uvedlo CVVM.

Podrobnější analýza ukázala, že policii, soudům, církvím a médiím méně důvěřují muži. S rostoucí životní úrovní pak stoupá důvěra v soudy, policii, armádu nebo banky. Naopak lidé s horší životní úrovní častěji věří odborům. Těm věří více také starší lidé, stejně jako církvím.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: joh

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Maláčová má problém. Rodiče podepisují tuto petici. A ta raketově narůstá

21:11 Maláčová má problém. Rodiče podepisují tuto petici. A ta raketově narůstá

Vyšší rodičovská pro současné rodiče nebude. Ministryně práce Maláčová slibovala, ale koalice její n…