Obejít se bez Západu – Čína se připravuje. Ivan David se dívá na souvislosti

24.07.2024 14:20 | Monitoring

Europoslanec Ivan David (SPD) je přesvědčen, že druhá studená válka se rozbíhá naplno. Zmínil to ve svém komentáři na sociální síti, kde mimo jiné také hovořil o tom, jak se Čína připravuje na odříznutí západních trhů.

Obejít se bez Západu – Čína se připravuje. Ivan David se dívá na souvislosti
Foto: Aby bylo jasno
Popisek: Europoslanec za SPD Ivan David

„Druhá studená válka se rozbíhá naplno. Po dvou a půl letech postupného rozdělování světa na 41 západních zemí „řádu založeného na pravidlech“ a východojižního bloku vzájemně výhodné spolupráce států BRICS+, v němž většina zemí měla možnost lavírovat a využívat výhod obchodu s oběma stranami, se rychle blíží okamžik vztyčení nové ‚železné opony‘ – tentokrát ekonomické. Na země globálního jihu vzroste tlak, aby si zvolily jednu stranu, k níž se přidají. A podle posledního vývoje nejen při hlasování v OSN to vypadá, že západ to tentokrát již nebude, protože kromě výhrůžek nemá co nabídnout,“ poznamenává David ve svém komentáři.

„Web Pokec 24 přinesl v ČR jako jediný informaci o přelomové události, k níž došlo na zasedání ÚV Komunistické strany Číny. V článku pod titulkem ‚Plénum Komunistické strany Číny naštvalo svět. Si Ťin-pching definoval konečnou volbu‘ informuje o plánu přípravy Číny na odříznutí čínských firem od západních trhů,“ dodává David a všímá si slov ruského ekonoma Sergeje Latyševa: „Čína vstoupila do nové etapy svého vývoje, což bylo zaznamenáno na třetím plénu 20. ÚV KSČ, které se konalo v Pekingu ve dnech 15. až 18. července. ‚Vyjádříme-li jednou větou, co to pro Rusko znamená, v extrémně zjednodušené podobě to vypadá takto: Dříve jsme utíkali za Číňany, teď poběží oni za námi. Protože rozchod Pekingu se Spojenými státy, které se bojí čínské moci a k nimž se EU brzy připojí, je nyní hotová věc. Tato situace je výhodná nejen pro Rusko, ale i pro Eurasii.‘

„Číňané to nechtěli. Ale jako realisté chápou: Američané se svými početnými vazaly jim nehodlají čestně konkurovat. Budou i nadále všemožně omezováni a ‚obtěžováni‘, bude zaváděno proti nim stále více sankcí v různých oblastech a budou je vytlačovat ze zahraničních trhů, a přitom vytvářet hrozby pro vnitřní bezpečnost. V bitvě se Spojenými státy, které se snaží udržet si svou hegemonii, je jediným strategickým spojencem Pekingu Rusko, jaderná velmoc, která má také velký trh, přírodní zdroje, vědecký potenciál a zásoby potravin, které Číně umožní přežít podmínky nadcházející západní blokády, které bude třeba tak či onak vzít v úvahu i čínským partnerům v Latinské Americe, Africe, jihovýchodní Asii a Oceánii,“ zmiňuje dále David.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Vanda Efnerová

Mgr. Petr Hladík byl položen dotaz

elektromobilita

Proč zrovna neziskovky?V rozpočtu je tolik peněz,že znovu bude státní rozpočet podporovat neziskovky. Ano,ať podporuje,ale jenom ty charitativní apod.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Dobré ekonomické vztahy s Čínou a Ruskem jsme vyměnili, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuseruský medvěd , 24.07.2024 15:08:25
za ekonomické vztahy s krachující Ukrajinou. Kšeft tisíciletí....

|  9 |  0

Další články z rubriky

Prague Pride: USA už nepřispějí. Ale vy možná ano. Ať to platí ten, kdo to chce, vyzval Žantovský

8:19 Prague Pride: USA už nepřispějí. Ale vy možná ano. Ať to platí ten, kdo to chce, vyzval Žantovský

TÝDEN V MÉDIÍCH Šikana živnostníků a podnikatelů dalším nápadem Fialovy vlády, jak pomoci veřejnoprá…