Obeznámený zdroj: Hamáčka doběhla jeho vlastní hra

05.05.2021 8:44

Originální komentář k nejnovějšímu dějství vrbětické kauzy v podání investigativce Janka Kroupy nabídl člen RRTV a zkušený mediální expert Vadim Petrov. Jan Hamáček podle něj ochutnal džina, kterého sám vypustil z láhve, když vytáhl na veřejnost příběh ze světa tajných služeb. Poučením pro všechny podle Petrova je, že název „tajné služby“ není pro legraci a jejich činnost by měla skutečně zůstat v utajení.

Obeznámený zdroj: Hamáčka doběhla jeho vlastní hra
Foto: Vysílání ČT 24
Popisek: Andrej Babiš a Jan Hamáček oznamují zapojení ruských agentů do výbuchu muničního skladu ve Vrběticích

Anketa

Komu víc věříte?

hlasovalo: 14721 lidí

Dnes sledujeme situaci, kdy jedna část společnosti obviňuje tu druhou ze šíření dezinformací. Na boj s tímto neduhem se rozdávají miliony ze státního rozpočtu, dokonce je k tomuto účelu provozováno „centrum“ přímo pod ministerstvem vnitra.

Jenže za těchto okolností je podle Petrova vrcholným pokrytectvím, pokud ti samí lidé na podporu svých tvrzení používají dezinformace, pokud se jim to zrovna hodí.

Dezinformace, jak vysvětluje jazykovým rozborem, je nepravdivá nebo falešná informace, která „má za cíl ovlivnit úsudek a názor jedince, více osob či celé společnosti, tak aby vyvolala zdání důvěryhodnosti a pravdivosti“.

Aktuálně se prý toto pokrytectví obrátilo proti ministru vnitra Janu Hamáčkovi. Investigace novináře Kroupy jej prezentovala jako „vlastizrádce“, který chtěl vyjednávat v Moskvě o ututlání vrbětického výbuchu výměnou za vakcíny Sputnik a možnost uspořádat v Praze vrcholný summit Vladimíra Putina s Joe Bidenem.

Kroupa ve svém článku bombasticky líčil utajenou hru, kterou se Jan Hamáček měl v zákulisí snažit rozehrát. Figuroval v ní český velvyslanec v Moskvě Pivoňka a několik ředitelů tajných služeb. Sněmovní opozice rychle přispěchala se silnými slovy o „vlastizradě“.

Podle Petrova Jana Hamáčka dostihla „zpravodajská hra“, kterou ale v tomto případě rozehrál sám a zcela dobrovolně. Stalo se tak ve chvíli, kdy s informacemi od tajných služeb (spolu s premiérem Andrejem Babišem) bombasticky přerušil televizní vysílání přímo uprostřed hlavní zpravodajské relace.

Následně pak v rozhovoru pro Otázky Václava Moravce sám šířil fantastické teorie o zákulisní hře s tajnými službami, jejíž součástí měla být i „předstíraná“ cesta do Moskvy, kterou prý ve skutečnosti nikdy neměl v úmyslu, ale vykonával její přípravy k odklonění pozornosti Ruska.

Podle Petrova se potom nemůže divit, že když vypustil džina špionážního dramatu, nakonec se to obrátilo proti němu v podobě bombastické konstrukce novináře Kroupy.

„Tajné služby můžou být dobrým sluhou, ale zlým pánem. Mají zůstat tajné, mají se držet ve stínu. Patří tam. Jejich poznatky se nemají oznamovat v sobotním prime timu v televizi. Hamáčka dohnala vlastní "zpravodajská hra",“ shrnul Petrov, který má sám jako bývalý tiskový mluvčí vlády zkušenosti s mediálními výstupy ministrů.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Romea v nesnázích. Aktivistce to ujelo. Omluvte se! žádá Pavel Černý. A přišel první krok

14:26 Romea v nesnázích. Aktivistce to ujelo. Omluvte se! žádá Pavel Černý. A přišel první krok

Na tiskové konferenci lidskoprávních aktivistů zaznělo něco, co zřejmě zaznít nemělo. Podle Edity St…