Oblíbená senátorka Dernerová popisuje, jak jí nabídli úplatek

06.10.2013 6:09

V Mostě to vře poté, co podnikatel Jiří Zelenka před pár dny nakráčel na veřejné zasedání zastupitelů a vyzval k odvolání náměstkyně, která podle jeho mínění měla v minulosti prospěch z přijetí úplatku. Sdělení o úplatkářské aféře věří i senátorka za Mostecko Alena Dernerová. I jí byl prý úplatek nabízen.

Oblíbená senátorka Dernerová popisuje, jak jí nabídli úplatek
Foto: Hans Štembera
Popisek: Senátorka Alena Dernerová

Popsala, jak to před lety probíhalo. „Když jsem začínala politickou kariéru, kdosi za mnou přišel do nemocnice do práce, abych zvedla ruku pro zónu Joseph. Sliboval finanční podporu pro dětské oddělení a podporu čehokoliv. Odmítla jsem. Následovaly tlaky. Až jsem z toho člověka měla strach,“ vybavila si senátorka s tím, že pro ni bylo překvapením, že část peněz měla skončit u osob, které zná.

Zastali se jí i ostatní členové vedení města

Nikdo další to ovšem nepotvrdil. Zastupitelé ani neměli chuť hlasovat o odvolání náměstkyně primátora. Zastali se jí i ostatní členové vedení města a opozice, která o záměru Jiřího Zelenky rovněž nic nevěděla. Politička, která v regionu vykonává i řadu dalších funkcí, totiž není obviněna ani vyšetřována.

V kuloárech mosteckého zastupitelstva se omylem kdosi prořekl, že člověkem, o němž Dernerová hovoří, by měl být nedávný spolupracovník pravoslavné církve, jenže se údajně skrývá před orgány činnými v trestním řízení. Nikdo ze zastupitelů to však nepotvrdil, ani nevyvrátil s ohledem na povinnost mlčenlivosti. Osobu, o kterou by mělo jít, už před časem charakterizoval bývalý vládní zmocněnec a exposlanec ČSSD Vlastimil Aubrecht, jediný obviněný z úplatku v kauze průmyslové zóny Joseph u Mostu, ve svém červencovém prohlášení: „Celé obvinění, které se opírá pouze o výpověď jedné jediné osoby s kriminální minulostí a úzkými vazbami na politické konkurenty, považuji za pokus o mou likvidaci na politickém poli.“

Exposlance podezírá policie

Bývalého poslance ČSSD Vlastimila Aubrechta detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu podezírají, že v roce 2006 přijal několikamilionový úplatek v souvislosti s rozšířením průmyslové zóny Joseph na Mostecku. Za 260 milionů zde stát vykupoval pozemky od sedláka Jana Rajtera.

Aubrecht byl ve vysoké politice od roku 1998, poslancem byl 12 let. Za vlády sociálních demokratů byl zmocněncem pro severozápadní Čechy. Most zónu Joseph vybudoval v roce 2001. Proti výstavbě bojovali ekologové, kterým kromě emisí vadilo i znehodnocení jedné z nejkvalitnějších zemědělských půd. Zóna stála veřejné rozpočty nakonec kolem 700 milionů korun, přibližně třetinu dalo město a dvě třetiny stát.

Alena Dernerová je dětská lékařka a nyní rovněž senátorka za hnutí Severočeši.cz, jehož duchovním otcem je právě podnikatel Jiří Zelenka. Tajemník hnutí se ovšem médiím vyjádřil, že nešlo o stanovisko celého uskupení, ale byla to osobní záležitost Jiřího Zelenky.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Lucie Bartoš

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Úplně jinak, než říká Jaromír Bosák, já to viděl. Novinářský kolega z Ruska předložil svědectví o mistrovství světa

18:43 Úplně jinak, než říká Jaromír Bosák, já to viděl. Novinářský kolega z Ruska předložil svědectví o mistrovství světa

Fotbalový šampionát se v Rusku neměl z mnoha důvodů konat. Touto větou vyšperkoval na závěr slavnost…