Obviňte Madeleine Albrightovou, zaznělo v rozhlase. Třeskutě. V souvislosti s Usámou bin Ládinem

06.12.2017 12:43 | Zprávy
autor: mp

Na vlnách Českého rozhlasu se setkali novinář Jan Urbam, který psal o válce na Balkáně v 90. letech minulého století, a poslanec Jaroslav Foldyna (ČSSD), jenž má srbské kořeny. Zhodnotili činnost končícího Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii. Ve veřejnoprávním rozhlasu padla slova o tom, že by měla být důrazně vyslechnuta i bývala ministryně zahraničí USA Madeleine Albrightová. A zaznělo toho ještě mnohem víc.

Obviňte Madeleine Albrightovou, zaznělo v rozhlase. Třeskutě. V souvislosti s Usámou bin Ládinem
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Hasim Thaci, přezdívaný Had, patřil v Kosovu mezi neejoblíbenější politiky Madeleine Albrightové. V tisku se mu dokonce přezdívalo "miláček Albrightové".

Poslanec Jaroslav Foldyna (ČSSD) si postěžoval, že za válečné zločiny v bývalé Jugoslávii byli potrestáni především bosensko-srbští generálové. Představitelé ozbrojených složek ostatních států vyvázli bez trestu. Stačí asi vzpomenout na chorvatského generála Ante Gotovinu, který nechal vraždit srbské civilisty, ale od zmíněného tribunálu odešel bez trestu, protože jeho zločiny se údajně nepodařilo prokázat. Postupem času se tento muž vypracoval až na post poradce chorvatské prezidentky.

Tribunál za takřka čtvrtstoletí své existence obžaloval přes 160 lidí a 84 z nich odsoudil. Většinou šlo o Srby. Novinář Jan Urban vysvětloval, proč tomu tak bylo. „Pokud si někdo myslel, že to je nějaká svatá spravedlnost. Tak to rozhodně nebyla. Od začátku to byla spravedlnost vítězů. A vítězové, mluvím o Američanech, Britech a Francouzech, tak tam všichni měli ušpiněné ruce,“ prohlásil Urban.

Celý rozhovor si můžete poslechnout zde

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

JUDr. Jindřich Rajchl byl položen dotaz

Rozhodnutí soudů

Když se vám rozhodnutí soudů nelíbí, tak je znevažujete a vlastně tím podrýváte důvěru v soudy. Nestačí, že je mizivá důvěra v politiky? Proč ještě rozvracet důvěru v soudy? Dokážete uznat, že soudy rozhodly správně, i když se vám to nelíbí? Co je teda pro mě zarážející je ne rozsudek, ale to, že by...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Budu kandidovat!“ Novotného plány a další historky z Řeporyjí

18:45 „Budu kandidovat!“ Novotného plány a další historky z Řeporyjí

Naložil Kremlu, naložil Pekingu. Toto se mimo jiné hlásalo o mém někdejším starostovi Pavlu Novotném…