Obyčejný člověk neměl šanci vidět, jak výročí Sametu slavila top smetánka v čele s Drahošem. Jenže my tam měli zdroj a ten vám vrazí sirky mezi víčka

01.10.2019 6:35

Zahajovací koncert sezony 2019/20 k 30. výročí sametové revoluce proběhl na půdě Národního divadla v Praze úspěšně. Stejnou atmosféru měla i seance, která následovala hned po jeho skončení. Ačkoli se na ni běžní diváci a překvapivě ani řada zaměstnanců divadla neměla šanci dostat, ParlamentníListy.cz získaly podnětné svědectví o jejím průběhu.

Obyčejný člověk neměl šanci vidět, jak výročí Sametu slavila top smetánka v čele s Drahošem. Jenže my tam měli zdroj a ten vám vrazí sirky mezi víčka
Foto: Daniela Černá
Popisek: Profesor Jiří Drahoš na besedě v ostravském Knihcentru
reklama

Naše redakce se Národním divadlem zabývá opakovaně. Ačkoli jde o příspěvkovou organizaci resortu kultury v čele s Lubomírem Zaorálkem, není tato instituce ochotna sdělit ani ty nejzákladnější věci. ParlamentníListy.cz se opakovaně dotazovaly na vcelku banální oblasti: chtěli jsme znát platy, chtěli jsme vědět, v jakých hotelích pobýval někdejší člen KSČ a současný ředitel ND Burian během svých zahraničních cest, chtěli jsme vědět výdaje na tyto túry, chtěli jsme znát detaily ohledně služebních aut. Národní divadlo však veškeré podklady odmítá sdělit a v řadě případů nejsou jeho zaměstnanci schopni ani odpovědět na e-mail.

Anketa

Vadí vám, že ministryně Schillerová citovala názor občana ve znění ,,je to opoziční a senátorská špína"?

5%
95%
hlasovalo: 9777 lidí
Jenomže poté, co jsme o této kulturní instituci začali informovat, se do redakce ozvala celá řada členů ND, a to ze všech oblastí. Od klasických úředníků po umělce. Také jim přijde neuvěřitelné, jak se ND staví k veřejným penězům.

Některé ze zdrojů nám navíc přiblížily, jak to vypadá, když Národní divadlo udělá uzavřenou akci „pro top klientelu z řad příznivců šéfa divadla Buriana“.

Přesně ta se konala 12. září letošního roku. „Koncert k 30. výročí sametové revoluce není jen připomínkou toho, co se tehdy odehrálo během několika týdnů v naší zemi, nýbrž také – a vlastně především – věčného koloběhu zisku a ztráty svobody, jímž lidstvo vlastní zásluhou i vlastní vinou prochází a, zdá se, procházet bude. Hudba a zcela zvláště opera je jedním z nejbližších svědků vzletů i pádů lidské svobody. A zcela jistě je jejím nejvášnivějším zastáncem,“ konstatuje oficiální program.

Na akci, kam ovšem nemohl prakticky nikdo z obyčejných diváků, se podle našich zdrojů sešla velmi zajímavá sestava. Na místě byl například neúspěšný kandidát na prezidenta Jiří Drahoš s manželkou. Důvod? Rada Národního divadla, jejímž je členem například po boku soudkyně Krajského soudu v Plzni Vlasty Formánkové nebo ředitele ČT Dvořáka. Drahoš však nebyl jediným hostem. Z herců se seance účastnil Jiří Štěpnička, který je pravidelným podporovatelem ředitele divadla Buriana. Byl tam i tanečník Vlastimil Harapes, který ve volbách do Senátu v roce 2016 kandidoval jako nestraník za hnutí ANO na Praze 6. Se ziskem 13,30 procenta hlasů skončil na 4. místě a do druhého kola nepostoupil.

Fotogalerie: - Drahošovci před Rudolfinem

Kandidát na prezidenta Jiří Drahoš s chotí před Ru...
Příznivci Jiřího Drahoše přišli podpořit svého kan...
Budova Rudolfína, kde se konala předvolební debata...
Drahošovi příznivci sledovali debatu na tabletech ...
Drahošovi příznivci sledovali debatu na tabletech ...
Příznivci Jiřího Drahoše přišli podpořit svého kan...

Moskevský rodák Jan Burian, bývalý člen KSČ, ředitel Národního divadla (reprofoto ČT 24)

Další z evidentně pečlivě vybraných hostů byl Jiří Vzientek, náměstek Ministerstva kultury anebo zástupkyně ODS Miroslava Němcová. Logicky byl na místě také dirigent Jaroslav Kyzlink či norský divadelní režisér Per Boye Hansen. Chybět neměl ani dramaturg (1997–2007) činohry Národního divadla Jan Hančil.

„Byla to smetánka, které dominoval křivý úsměv ředitele Buriana,“ konstatoval náš zdroj.

Anketa

Připomenete si 17. listopadu památku Václava Havla?

hlasovalo: 27152 lidí
Zajímavý byl i „doplňující program“ této akce. Hosté dostávali zdarma šampaňské a rovněž plzeňské pivo. „Ne, určitě tam nikdo neplatil, tomu nevěřím,“ řekl redakci přímý účastník takzvaných oslav.

V té souvislosti ParlamentníListy.cz už v srpnu napsaly, že Plzeňský Prazdroj zajistí při reprezentativních příležitostech a při služebních jednáních ředitele a vedení ND podávání piva Pilsner Urquell. Jak dále stojí ve smlouvě, kterou máme k dispozici: „Poskytnout své produkty pro účely pohoštění o přestávkách v prostorách prezidentského salonku při premiérách uměleckých souborů ND a prezentaci čepovaného piva po premiérách v prostorách Hlavního foyeru na I. balkoně HB ND, v prostorách Mozartova salonku a Foyeru na I. balkoně StD, anebo v hlavním foyeru Nové scény.“

„K jídlu tam něco bylo, myslím, že tyčinky, jinak se tam nedělo nic zásadního, akorát bylo jasné, že šlo pouze o vlivové setkání fanoušků ředitele s cílem zachování všech pravidel tak, jak jsou nyní nastavena. Tedy tak, že se člověk nic nedozví,“ prozradil náš zdroj.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tomáš A. Nový
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To byl výrok: Kalousek v ČT uhodil o Putinovi a Zemanovi. Brusel že je Moskva? pokračoval

10:54 To byl výrok: Kalousek v ČT uhodil o Putinovi a Zemanovi. Brusel že je Moskva? pokračoval

Vladimir Putin nepotřebuje mít v České republice vojenskou základnu, protože tady má ,,pátou kolonu"…