Obyvatelé balkánských zemí mají pro členství v EU obrovské nadšení. Premiant je Černá Hora, problémy bude mít Kosovo, prohlásil v ČT Benešík

17.05.2018 21:51

Budoucnost zemí západního Balkánu je uvnitř Evropské unie, předseda Evropské rady Donald Tusk to prohlásil na závěr summitu se šesti státy regionu. Unie deklarovala, že podporuje jejich evropskou perspektivu. Premiér Andrej Babiš kritizoval, že balkánské země nedostaly žádný časový plán pro jejich vstup do EU. „Že některé země nevědí přesně čas vstupu do EU, je problém. Jejich obyvatelé potřebují perspektivu, mají pro členství mnohem větší nadšení než my,“ uvedl v pořadu Interview na ČT24 předseda sněmovního výboru pro evropské záležitosti Ondřej Benešík (KDU-ČSL).

Obyvatelé balkánských zemí mají pro členství v EU obrovské nadšení. Premiant je Černá Hora, problémy bude mít Kosovo, prohlásil v ČT Benešík
Foto: Archiv OB
Popisek: Ondřej Benešík

Dnešní deklarace šéfů států a vlád Evropské unie o podpoře evropské perspektivy zemí západního Balkánu je podle Benešíka poměrně nepřesná. „Ale zaplať pánbůh za to, že země západního Balkánu dostaly jakési ujištění, že EU s nimi počítá,“ uvedl s tím, že to, že nedostaly konkrétní termín, možná chyba je, ale je třeba si uvědomit, že ty jednotlivé země těch všech států jsou na tom trochu jinak. „Oni nejsou totožné, je to šest států, které jsou na tom, co se týká možnosti vstupu do EU, na různých stupních, neumím si ani představit, že by dostaly blokově jeden termín,“ upřesnil.

Říct alespoň zhruba, jaké roky by se konkrétní státy mohly dostat na řadu, je prý samo o sobě obtížné. „Evrospká unie – a to se týkalo i České republiky – má určitá kritéria pro vstup do EU, jsou to oblast ekonomiky, právní stát a schopnosti přijímat evropské právo,“ sdělil Benešík s tím, že jak si tyto státy budou v přibližování se a plnění kritérií vést, záleží do značné míry pouze na nich, nikoli na EU. „Hlavní je, že až tyto země zásadní kritéria pro vstup do EU splní, že se s nimi počítá, horší by to bylo naopak,“ zopakoval.

Česká republika je podporovatelem minimálně části těchto států do Evropské unie, ale také za předpokladu, že budou plně kompatibilní, tedy že budou v souladu s podmínkami a fungováním EU. „Kdyby se dělaly politické ústupky, to by nebylo dobré. Nejde, aby se kvůli nějakým jiným záležitostem zavíraly oči a dělaly se kompromisy,“ poznamenal.

„Například Černá Hora už je na velmi dobré cestě a rozhodně mezi zeměmi působí jako premiant mezi těmi šesti státy. Na druhou stranu například Kosovo, které není ani uznáno jako stát některými státy EU, se potýká s daleko většími problémy a bude mít komplikované vyjednávání,“ odpověděl na otázku, kdy nejdříve by se některé z těchto šesti zemí mohly dostat do EU, a dodal, že je to proto, abychom brali ohledy i na Srbsko.

Česko ale varuje před otálením ohledně rozšiřování Evropské unie a upozorňuje, že o Balkán se stále víc a víc zajímají Rusko a Čína. To frustruje především lidi žijící v balkánských zemích. „Vnímám to jako problém. Obyvatelé těchto zemí potřebují mít skutečně jasnou perspektivu vstupu do EU. Je zajímavé, že pro členství v Unii je poměrně velká část balkánské populace,“ uzavřel s tím, že jejich nadšení pro vstup do Unie zdaleka překonává například spokojenost Čechů se členstvím České republiky v Evropské unii.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nab

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Česká televize ustřihla Michala Davida. Ale to nebylo kvůli němu, tvrdí

20:02 Česká televize ustřihla Michala Davida. Ale to nebylo kvůli němu, tvrdí

Česká televize v přímém přenosu odvysílala rozlučku s kariérou tenisty Radka Štěpánka. Té se účastni…