Ochranná zóna kolem Sněmovny? Problém, před kterým v PL varoval Marek Benda, se bude řešit

23. 8. 2018 17:00

Čeští poslanci mají dojem, že budova, kde se konají jednání Poslanecké sněmovny, je příliš málo zabezpečena proti teroristickému útoku.

Ochranná zóna kolem Sněmovny? Problém, před kterým v PL varoval Marek Benda, se bude řešit
Foto: Hans Štembera
Popisek: Žádost vlády Andreje Babiše o důvěru sněmovny
reklama

„Sídlo Parlamentu České republiky je v porovnání s jinými parlamenty v Evropě jedním z nejméně chráněných míst. Když jsem viděl, jak je chráněná americká ambasáda, kde kontrolují auta, která projíždějí kolem, tak jsem byl udivený, že před Sněmovnou klidně může zaparkovat dodávka, která bude v sobě mít trhavinu, a může to tam bouchnout,“ řekl iDNES.cz poslanec za hnutí ANO Milan Brázdil.

MUDr. Milan Brázdil

  • ANO 2011
  • Oficiální web, kde můžete položit dotaz: www.anoolomouc.cz
  • poslanec

O tom, že může dojít k teroristickému útoku a že zrovna budova Sněmovny na Malé Straně není nejlépe chráněna, informoval před časem v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz bezpečnostní zákonodárce Marek Benda (ODS).

„Když jsme měli například návštěvu z Izraele, koukali na nás jak z jara, co to znamená, že kolem lidé chodí u otevřených oken. Ano, jsme klidná republika, kde se nic zásadního většinou neděje, ale z hlediska bezpečnosti, tak jestli je Pražský hrad jako měkký cíl, tak zabezpečení Sněmovny je opravdu velmi nedostatečné. Kdyby tam někdo přijel autem s výbušninami, nikdo ho nezastaví,“ uvedl Benda ve vyjádření pro server ParlamentníListy.cz.    

Šéf výboru pro bezpečnost Radek Koten z hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury se obává, že spáchání teroristického útoku na poslance by mohlo být relativně snadné. Kdyby někdo před budovu postavil auto plné výbušnin a odpálil ho, bylo by zle.   

Kolem Sněmovny by proto mohla vzniknout tzv. ochranná zóna, do které by byl ztížen přístup. Vítá to i poslankyně ODS Jana Černochová, která podotkla, že poslanci ani tak nemají obavy, že na ně někdo provede teroristický útok, ale chtějí, aby bylo okolí Sněmovny zabezpečeno podobně, jako tomu je v jiných civilizovaných zemích. Zákonodárci ale mají prý na paměti i komfort lidí, kteří bydlí či pracují v okolí, a nechtějí jim příliš znepříjemňovat život.

„Já jsem tomu nakloněn. Je lepší rizikům předcházet, než to řešit ex post,“ podpořil vznik ochranné zóny Sněmovny i komunista Zdeněk Ondráček.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Něco se chystá, nedělní vzpoura z Prahy má dohru. Za nespokojené se postavili Svobodní

22:04 Něco se chystá, nedělní vzpoura z Prahy má dohru. Za nespokojené se postavili Svobodní

Politická strana Svobodní spílá vládě za přijímání drastických opatření a podporuje demonstranty z n…