Očkování na covid? Ne! říkají Češi. Nejvíc voliči SPD a ODS

16.11.2020 11:56

Průzkumy ukazují, jaká opatření určená na boj proti koronaviru lidem vadí nejvíc. Ukazují také ochotu lidí nechat se očkovat proti nemoci covid-19. Epidemiologové nebudou mít radost. Podívejte se sami.

Očkování na covid? Ne! říkají Češi. Nejvíc voliči SPD a ODS
Foto: Hans Štembera
Popisek: Odebraný vzorek na test Covid-19, ilustrační foto
reklama

Na 60 procent lidí vnímá jako nejvíce omezující opatření zavření škol. Otevření restaurací a dalších podniků nehoří podle Čechů, Moravanů a Slezanů tolik, jako otevření škol. Ukazuje to průzkum agentury Median, na který upozornil Český rozhlas.

Anketa

Je nezávislost ČT ohrožena Lipovskou, Xaverem a Matochou?

6%
94%
hlasovalo: 17771 lidí

Lidé v průzkumu volají po tom, aby se opatření rozvolnila již před Vánocemi. O rozvolnění stojí 74 procent občanů do 29 let. Z hlediska politických preferencí jde nejčastěji o voliče Pirátů a SPD. Naopak proti rozvolňování se staví voliči starší 60 let. Z hlediska politických preferencí jde o voliče hnutí ANO Andreje Babiše.

Není bez zajímavosti, že po rozvolnění opatření volají lidé, kteří zároveň tvrdí, že by se nenechali očkovat novou vakcínou proti nemoci covid-19.

Podle agentury Median je společnost v otázce očkování rozdělena téměř půl na půl. Přesněji řečeno, 48 lidí ze sta by se nenechalo očkovat, 45 by se očkovat nechalo a 7 zatím neví.

„Očkování by odmítli zejména voliči SPD (76 %) a dále nadpoloviční většina voličů ODS (56 %), lidé věku 18-44 let (56 %),“ upozornil rozhlas.

Exkluzivní průzkum pro MF Dnes společnosti STEM/MARK ukázal, že ochota nechat se očkovat může být v populaci ještě nižší. O očkování stojí především lidí, kteří nemoc covid-19 sami prodělali nebo znají někoho ze svého okolí, kdo ji prodělal a zemřel. Celých 10 procent oslovených zná někoho, kdo nemoci covid-19 podlehl. Tito lidé o očkování stojí. Ostatní občané již méně.

„Nevěřím vakcíně, která vznikne takhle narychlo. Za pár let možná, teď se rozhodně očkovat nenechám,“ vysvětlila svůj postoj k očkování Marie Tesařová z Olomouce. Potvrzuje tak i to, že očkování odmítají spíše ženy než muži.

Podle exministra zdravotnictví Romana Prymuly by bylo třeba, aby se nechalo očkovat asi 60 procent populace, jinak bude virus dál volně řádit. Sám se prý očkovat nechá, až to bude na pořadu dne.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kabinet požádá Sněmovnu o nouzový stav do konce března. Podnikatelé, zpozorněte

23:03 Kabinet požádá Sněmovnu o nouzový stav do konce března. Podnikatelé, zpozorněte

Vláda požádá Poslaneckou sněmovnu o zrušení usnesení, podle kterého má nynější nouzový stav skončit …