Od Fialova poradce přes energie: Cena bude pro lidi vyšší, ale dostupná

07.09.2022 18:32

Zastropování ceny elektřiny je téma, které je poslední dobou velmi omíláno. Na svém plánu, jak bojovat s drahou elektřinou, pracuje nejen Brusel, ale také Česká republika. A ta má dokonce velmi ambiciózní plán. Píše to server Echo24.cz.

Od Fialova poradce přes energie: Cena bude pro lidi vyšší, ale dostupná
Foto: Hans Štembera
Popisek: Distribuce elektrické energie z transformovny Řeporyje

Brusel v současné době plánuje stanovit cenový limit za elektřinu na 200 eurech za megawatthodinu. To je čtyřnásobek loňské ceny. Praha přichází s ambicióznějším plánem – cena elektřiny pro domácnost by se měla pohybovat od šesti do deseti korun za kilowatthodinu. To však není ani dvojnásobek loňské ceny.

Server Echo24.cz se ohledně návrhů evropských odvolává na Financial Times, které o nich píší. Evropská komise podle všeho doporučuje členským státům omezit cenu elektřiny od výrobců, jako jsou větrné, jaderné a uhelné elektrárny.

V pátek se k tématu energetiky uskuteční mimořádné zasedání ministrů, kromě evropských návrhů je pak ve hře i řešení národní, které by mělo opatření z EU doplnit. A právě o českém opatření hovořil mimo jiné jeden z hlavních poradců premiéra Petra Fialy, Jakub Kajzler. Podle jeho slov pro deník Právo bude cílem dostat ceny na úroveň, která sice bude vyšší než dřív, ale bude dostupná většině občanů a firem.

Jakub Kajzler, který má radit Fialovi s energetikou, je původně expertem na zahraniční vztahy. Od promoce na VŠE v roce 2009 působil výhradně ve státní sféře nebo v hlavní kanceláři ODS, nejprve pod ministrem Vondrou, později pod ministrem Stanjurou. Před působením u premiéra Fialy byl asistentem europoslankyně Veroniky Vrecionové.

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Karla Maříková byl položen dotaz

A a B

Je hezké, že chcete všem přidávat, navyšovat dávky, ale proč neříkáte i to B - tedy kde na to vzít? Jste pro zýšení daní? Jakých?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vánoční přání Ivana Vyskočila: Příchod Krista a odchod protičeské vlády. Někam hodně daleko

7:31 Vánoční přání Ivana Vyskočila: Příchod Krista a odchod protičeské vlády. Někam hodně daleko

NEDĚLNÍ RÁNO S IVANEM VYSKOČILEM „Řvou a obviňují a potom se ani neomluví,“ říká na adresu některýc…