Od roku 2014 bude platit daň z převodu nemovitosti kupující

11.05.2012 6:55

Od roku 2014 by se nemovitosti mohly kupovat podle nových pravidel. Daň z jejich převodu má nově platit ten, kdo si je pořídí. U některých typů nemovitostí také nebude nutné objednávat znalecké posudky. České televizi to potvrdilo ministerstvo financí (MF).

Od roku 2014 bude platit daň z převodu nemovitosti kupující
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilustrační foto.
reklama

"Ten, kdo má tu nemovitost, bude do budoucna tou povinnou osobou, která bude podávat daňové přiznání," řekl ČT náměstek ministra financí Ladislav Minčič. Nyní je třeba při převodu nemovitosti nechat vypracovat odhad její ceny. Posudky mají zabránit tomu, aby lidé neplatili daň z převodu z nižší částky, než je cena obvyklá. Pokud je ale odhadní cena vyšší než kupní, musí daň vypočítat z této vyšší hodnoty.

Bez znaleckého posudku

"Znamená to tedy, že ať už jde o ty občanské převody, ať už jde o byty, zahrádky, garáže, by nebylo nutné k daňovém přiznání přikládat znalecký posudek," dodal Minčič. Pokud bude mít úřad přece jen nějaké pochybnosti, nechá znalecký posudek zpracovat. Udělá tak v případě, že částka bude od obvyklé ceny o více než třetinu nižší.

Proti nejsou ani odhadci. "Tuto činnost by mohli zvládnout příslušní úředníci na finančním úřadě," řekl ČT prezident České komory odhadců majetku Bedřich Malý. V případě pozemků a budov pro podnikání posudky sice zůstanou, bude je ale možné odečíst od základu daně.

Loni bylo v Česku uzavřeno přes 400 tisíc kupních a darovacích smluv. Zatímco uvedené změny MF připravuje, vyšší daň z převodu nemovitostí už vláda schválila. Místo dnešních tří procent se budou od příštího roku platit procenta čtyři, dodala ČT.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk, mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Venčil psa a fotil: „Noční Prahou se zbrojákem. Úterní noc vyvrhla odporná individua. Drogy, alkohol, smrad, řev. Takhle to u nás vypadá…“

4:38 Venčil psa a fotil: „Noční Prahou se zbrojákem. Úterní noc vyvrhla odporná individua. Drogy, alkohol, smrad, řev. Takhle to u nás vypadá…“

Na ParlamentníListy.cz se obrátil padesátiletý obyvatel pražských Nuslí. Navázal na sérii několika č…