Od „tatíčka demokrata“ k Erdoganovu sultanátu. Přečtěte si, jak to dnes vypadá v Turecku

01.12.2018 19:38 | Zprávy

REPORTÁŽ Turecko, kde vládne prezident Recep Tayyip Erdogan, poskytlo přístřeší nejvíce uprchlíkům. Někteří ho bezmezně obdivují, pro jiné je to politik s diktátorskými sklony, které se začaly naplno projevovat. V Kappadokii a Antalyi jsme se proto poptali místních, jak to vnímají oni.

Od „tatíčka demokrata“  k Erdoganovu sultanátu. Přečtěte si, jak to dnes vypadá v Turecku
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Turecko si připomnělo osmdesáté výročí smrti "Otce Turků" Mustafy Kemala Atatürka

Člen NATO, nicméně tam žije od čtyř do pěti milionů uprchlíků. Turecko! Nedávno si připomnělo osmdesát let od smrti Mustafy Kemala Atatürka. Ne „Otce Turků“, jak se často interpretuje, ale „Otce Turka“, který v zemi zavedl mnoho reforem. Nyní se na některé z nich jeho současný nástupce ve funkci prezidenta Recep Tayyip Erdogan dívá skrz prsty. Jaké je tedy dnešní Turecko?

Mustafa v Kappadokii

U náměstí Tepebasi v městečku Ortahisar, které leží uprostřed turistické oblasti Kappadokie, stojí velká kavárna s ještě větší zahradou. Před kavárnou sedí u čaje a portrétu prvního tureckého prezidenta chlapík, který se představí jako Mustafa. Na zahradě pod velkou bustou Atatürka jsou rozestavěny třeba štíty místní pobočky Nacionálně činné strany, Republikánské lidové strany anebo Erdoganovy Strany spravedlnosti a rozvoje. V Turecku jako by celá společnost trpěla mnohočetnou poruchou osobnosti. Všichni uznávají a blahořečí „tatíčka zakladatele“ Atatürka, ale většina podporuje i současného prezidenta Erdogana, jenž některé Atatürkovy reformy zavrhuje.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

Ing. Marie Pošarová byl položen dotaz

Zrušení dočasné ochrany pro cizince pachatele

Chápu to dobře, že mají u nás migranti nějakou ochranu, která trvá, i když se dopustí nějakého trestného činu, a že je není možné vykázat do země, odkud přišli? Vždyť to je úplně absurdní. A jestli vás také chápu dobře, tak tuto ochranu chcete pro zrušit. Zajímá mě, zda máte nějakou podporu i u jiný...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Fiala zmanipuluje volby, ne Kreml.“ Unikla data. Strach Čechů má dohru

18:40 „Fiala zmanipuluje volby, ne Kreml.“ Unikla data. Strach Čechů má dohru

Interní průzkum Ministerstva vnitra, z něhož citoval novinář Jakub Zelenka, odkrývá pro současnou vl…