Odborář: Nejvyšší mzdy měli učitelé za ministryně Buzkové

04.03.2014 18:03

Učitelé, kteří vykonávají svoji profesi, aniž k tomu mají odpovídající vzdělání, by si měli pedagogické vzdělání alespoň v minimální míře doplnit. Proto, aby se jejich kolegové, kteří tak učinili, necítili diskriminováni. V pořadu Dvacet minut Radiožurnálu to v úterý v podvečer řekl šéf školských odborů František Dobšík. Prozradil také, že nejvyšší platy, v porovnání s průměrnou mzdou, měli učitelé za dob ministrování Petry Buzkové z ČSSD.

Odborář: Nejvyšší mzdy měli učitelé za ministryně Buzkové
Foto: Petr Mašek
Popisek: Šéf školských odborů František Dobšík na protestní akci před ministerstvem školství

Moderátorka Helena Šulcová zmínila fakt, že sedm tisíc učitelů nemá potřebnou kvalifikaci. Dobšík je přesvědčen, že všech sedm tisíc nebude muset ze školství odejít, protože buď si doplní vzdělání, nebo dostanou výjimku. Šulcová ale upozornila, že existují školy, kde až 30% učitelů nemá potřebnou kvalifikaci, týká se to například Karlovarského kraje. Ale i v Praze vyučuje řada učitelů, aniž by měli pedagogické vzdělání. Dobšík to vysvětlil tím, že právě v Praze je mnoho příležitostí, jak se po absolvování pedagogické fakulty uživit, neboť ve školství jsou platy nízké.

Učitelé bez kvalifikace měli podle moderátorky dost času si potřebné vzdělání doplnit. Proč to ale neudělali? „Vycházet mohu jen z toho, co mi píší. Mají různé důvody, rodinná či finanční omezení nebo velkou vzdálenost školy,“ uvedl Dobšík s tím, že ti učitelé, kteří si vzdělání dodělali, „by se cítili diskriminováni, kdyby to bylo kolegům ze sborovny prominuto“.

Pro odborníky je působení ve školství finančně nezajímavé

Moderátorka zmínila hypotetický příklad strojního inženýra s praxí, který vyučuje na strojní průmyslovce, a nemá pedagogické vzdělání. I on by si jej měl doplnit? Podle Dobšíka to, že je někdo odborníkem, ještě neznamená, že umí své znalosti na žáky přenést. „Pokud někdo sedm let učí, měl být ředitelem na začátku upozorněn, že by si měl pedagogické vzdělání doplnit, alespoň v minimálním rozsahu, který činí 120 hodin,“ uvedl šéf školských odborů. Sám je ale toho názoru, že pro odborníky je působení ve školství finančně nezajímavé.

Dobšík připustil, že určitý kompromis, co se týče požadavku na pedagogické vzdělání, by se dal najít u rodilých mluvčích vyučujících cizí jazyky. „Mít kontakt rodilého mluvčího je určitě velmi důležité,“ podotkl.

Podle něj novela o pedagogických pracovnících by měla být přijata co nejdříve, aby bylo zřejmé, kteří pedagogové, eventuálně z nutnosti mít příslušnou kvalifikaci, by mohli dostat výjimku. Jinak by totiž všichni nekvalifikovaní učitelé museli k 1. 1. 2015 ze školství odejít. Dobšík uvedl, že vůle k řešení tohoto problému je u všech poslanců, bez ohledu na stranickou příslušnost.

Na otázku Šulcové, za jakého ministra byly platy pedagogů nejvyšší Dobšík uvedl, že „nejlépe stoupaly mzdy za ministryně Buzkové, kdy průměrná mzda učitelů vzrostla na 117% průměrného platu“.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Sežrali“ je na bojišti, teď i v obchodech. Výsměch Rusů nezná mezí

18:05 „Sežrali“ je na bojišti, teď i v obchodech. Výsměch Rusů nezná mezí

Rusko chystá výstavu v moskevském parku Patriot, kde vystaví ukořistěné ukrajinské tanky západní výr…