Jako šéf Senátu, kterým se stal na podzim 2010 poté, co v něm levice poprvé získala většinu, se však Štěch od každodenního života odborů už odpoutal. Jejich fungování nicméně občas komentuje. "Před 20 lety se zaměstnavatelé odborů do určité míry obávali, nyní se lidé bojí do nich vstoupit, aby nepřišli o práci," zhodnotil nedávno současné postavení odborářů Štěch, který se v posledních týdnech stal jedním z nejvýraznějších podporovatelů předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky.
Vymezil se zejména proti svým stranickým kolegům, kteří se zúčastnili povolební schůzky u prezidenta Miloše Zemana. "Několikrát jsem ho (Zemana, poznámka ČTK) žádal, aby nezasahoval do naší strany," řekl v této souvislosti Štěch. Už dříve přitom s některými kroky hlavy státu nesouhlasil. Třeba s opětovnou a nakonec neúspěšnou nominací Jana Sváčka na ústavního soudce. Toho senátoři odmítli už loni, když jej navrhl Zemanův předchůdce Václav Klaus.
Více odborář než senátor
Štěchova cesta do čela horní parlamentní komory začala poměrně nenápadně, poprvé byl zvolen senátorem za Pelhřimovsko už na podzim 1996. Tehdejší místopředseda ČMKOS kandidoval jako nezávislý za sociální demokracii, do strany vstoupil až o rok později. Štěch, který senátorský mandát už dvakrát obhájil (současné období mu skončí příští rok na podzim), dlouho kladl větší důraz na své působení ve vedení odborů, než na postup v Senátu nebo v rámci ČSSD.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nem, čtk