Odboráři řeknou, jak se dívají na odchod svého šéfa do politiky

22.08.2013 6:32

Odbory se dnes vyjádří k tomu, jak se dívají na rozhodnutí svého předáka Jaroslava Zavadila jít do politiky. Šéf Českomoravské konfederace odborových svazů se stal volebním lídrem ČSSD v Praze a v listopadu chce rezignovat na post předsedy této centrály. Odboráři by také měli říct, zda před předčasnými volbami svým členům doporučí, koho by měli volit.

Odboráři řeknou, jak se dívají na odchod svého šéfa do politiky
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Václav Pícl

Prezident Miloš Zeman před pár dny řekl, že pokud se sněmovna teď rozpustí, vyhlásí volby na 25. a 26. října. Zavadil chce funkci předsedy odborové konfederace složit až po nich začátkem listopadu. Soustředit se chce prý jen na politiku. Nyní patří k nejviditelnějším odborářům, navíc s jadrným slovníkem. Je také Zemanovým poradcem a přítelem.

Nové vedení odborů bude v dubnu

Nové vedení si odboráři mají volit v dubnu příštího roku. Někteří předáci svazů by byli rádi, aby Zavadil své funkční období do jara dokončil. Jiným se ale naopak příliš nelíbí, že by odbory měly sloužit jako odrazový můstek do vysoké politiky. Dostali se do ní tak už bývalí šéfové konfederace - europoslanec Richard Falbr a šéf Senátu Milan Štěch (oba ČSSD).

Odbory dřív výslovná doporučení k volbám nedávaly. Hodnotily hlavně programy stran z pohledu zaměstnanců, z jejich analýzy vítězně vycházela levice. S konkrétní radou přišli předáci až loni na podzim před senátními a krajskými volbami. Voličům tehdy přímo vzkázali, aby nedávali hlas tehdejším koaličním stranám a kandidátům. V prezidentské volbě pak vyzývali k podpoře Zemana.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: dkr, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Krach! Rada ČT hodila Dvořákovi rozpočet na hlavu. Info o dalším vývoji

18:18 Krach! Rada ČT hodila Dvořákovi rozpočet na hlavu. Info o dalším vývoji

RADA ČESKÉ TELEVIZE Drtivý úder schytal ředitel veřejnoprávní televize Petr Dvořák na posledním leto…