Odborníci hodnotí Sobotkovu vládu. Co se jí povedlo a co naopak zkazila?

23.07.2017 10:58 | Zprávy

Vládu Bohuslava Sobotky (ČSSD) hodnotí v oblasti hospodářské politiky odborníci a analytici pozitivně především za boj proti daňovým únikům. Naopak snížení zadlužení nebo dobrý vývoj ekonomických ukazatelů je podle nich spíše důsledkem hospodářského cyklu než činnosti vlády. Kritiku vláda sklízí za zvýšenou administrativní zátěž v souvislosti s daňovými změnami, například s kontrolním hlášením.

Odborníci hodnotí Sobotkovu vládu. Co se jí povedlo a co naopak zkazila?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předsedové stran pózují s kopiemi koaliční smlouvy

Komora daňových poradců oceňuje boj vlády proti daňovým únikům, zavedení elektronických daňových formulářů nebo hladké rozšíření přenesené daňové povinnosti u DPH. Vládu ale kritizuje za růst administrativy v souvislosti s kontrolním hlášením nebo s elektronickou evidencí tržeb (EET). Komora rovněž kritizuje změny v daňových zákonech, které ještě více znepřehlednily daňový systém. Sporné a obtížně použitelné je podle komory rovněž zavedené prokazování původu majetku, píše ČTK.

„Pod vlajkou boje proti daňovým únikům bylo zavedeno několik opatření, která přinášejí značnou administrativní zátěž, četné výkladové problémy a potenciální riziko mnohdy drakonických sankcí. Považujeme za pozitivní, že zvýšený tlak zamezil mnoha podvodům především v oblasti DPH a zvýšil pozornost daňových poplatníků především v oblasti převodních cen,“ uvedla komora.

Upozornila, že během působení vlády vyšlo jen v oblasti daně z příjmů 21 novel, které obsahovaly mnohdy zásadní změny a pro poplatníky bylo obtížné je sledovat. „Na poli daňové legislativy tedy k žádnému zklidnění nedošlo, spíše naopak,“ dodala komora.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: mp

Ing. Barbora Urbanová byl položen dotaz

Rozpočet

Když je podle vás rozpočet bez ambice, zajímá mě, zda ho tedy podpoříte nebo ne? Protože jestli ano, tak si podle mě slušně řečeno nevidíte do pusy nebo to hlasujete i pro věci, s kterými nesouhlasíte? Jakou má takové hlasování logiku?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Pan prezident nemá rád změny režimu.“ Svatopluk chystá věc na Petra Pavla

21:30 „Pan prezident nemá rád změny režimu.“ Svatopluk chystá věc na Petra Pavla

„Pan prezident nemá rád změny režimu,“ tvrdí politolog Petr Drulák. I proto spolek Svatopluk z.s. sv…