Odborník: Povodně teď budou pořád, zvykejme si

05.06.2013 7:07

Recept na omezení povodní známe. Podle Stanislava Mihulky jde jen o to ho uskutečnit. Podle něj prožíváme období klimatického neklidu a z kronik lze vyčíst, že ještě několik desítek let budeme zažívat klimatický adrenalin. V MF DNES Mihulka připomíná osvědčené recepty na omezení škod napáchanými povodněmi.

Odborník: Povodně teď budou pořád, zvykejme si
Foto: Jakub Melín
Popisek: Povodně 2013

Autor článku připomíná slova geologa Václava Cílka, který v roce 2006 shrnul v rozhovoru pro MF DNES poznatky z historických záznamů, podle nichž se u nás v posledních staletích střídají období s velkými záplavami a období bez nich. Podle těchto pramenů období záplav vždy trvá 30 – 50 let a záplavy se v nich dostavují zhruba po 11 letech.

„Ať už tahle předpověď vyjde, nebo ne, velkou vodu bychom měli brát jako hotovou věc, která se v naší krajině občas přihodí a na kterou bychom měli být připraveni,“ myslí si Stanislav Mihulka. V MF DNES dále uvádí, že podle prvních dojmů z letošních záplav se prý zdá, že na tom nejsme tak zle. Podle autora byly povodně v roce 2002 mnohem více šokující. „Padesát let klimatického socialismu ukolébalo naši bdělost. Ale teď už tušíme, co dělat a na co si dát pozor.“

V MF DNES Mihulka napsal, že pro povodně 2013 „byla naprosto klíčová souhra mezi ohroženými městy a Povodím Vltavy, které podle všeho se záplavou sehrálo úspěšnou partii“. Stanislav Mihulka dále vyjadřuje názor, že se také osvědčily dokončené protipovodňové stavby, mobilní zábrany i zasahující a dobře vycvičené týmy.

Co ještě zlepšit

Opravdu velké záplavy prý nelze porazit. Můžeme jim však prý ubrat sílu, „kterou jsme jim sami poskytli neuváženými zásahy v krajině“, míní autor. „Naše krajina je z větší části zalesněna smrky, což je nehezké a v době záplav nebezpečné, říká šéfredaktor serveru Osel.cz pro MF DNES. Smrky prý totiž nezadrží skoro žádnou vodu. Další nebezpečí vidí Mihulka v zabetonování řek a potoků do úzkých koryt. „Nezkrocené toky se sice každoročně rozlévají po okolí a páchají menší škody, při masivní povodni však pomáhají a zadržují velké množství vody, která by jinak brala majetek a životy,“ míní Mihulka.

„Recept na omezení povodní je tedy jednoduchý, nahradit zatuchlé smrčiny listnatými stromy a obnovovat meandry napřímených vodních toků.“ Autor článku pro MF DNES mimo jiné upozornil, že „podobná doporučení se sice omílají po každých záplavách, ale to nic nemění na jejich účinnosti“.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: dkr

Jak chcete přimět ANO znovu jednat o důchodech?

Váš záměr byl dobrý, ale evidentně se nepovedl. Myslíte, že jste se tedy jako moderátor osvědčil? A nemáte pocit, že je tu mezi vládou a opozicí až příliš hluboká propast, která se bohužel pro nás čím dál víc prohlubuje a vlastně je to vidět i ve společnosti, která je rozdělená.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Šimone, znám tě, opravdu to půjde dětem?“ Pánek spustil sbírku pro Gazu. Pochybnosti

20:45 „Šimone, znám tě, opravdu to půjde dětem?“ Pánek spustil sbírku pro Gazu. Pochybnosti

Neziskovka Člověk v tísni oznámila, že otevřela humanitární sbírku SOS Gaza pro psychologickou pomoc…