Autor článku připomíná slova geologa Václava Cílka, který v roce 2006 shrnul v rozhovoru pro MF DNES poznatky z historických záznamů, podle nichž se u nás v posledních staletích střídají období s velkými záplavami a období bez nich. Podle těchto pramenů období záplav vždy trvá 30 – 50 let a záplavy se v nich dostavují zhruba po 11 letech.
„Ať už tahle předpověď vyjde, nebo ne, velkou vodu bychom měli brát jako hotovou věc, která se v naší krajině občas přihodí a na kterou bychom měli být připraveni,“ myslí si Stanislav Mihulka. V MF DNES dále uvádí, že podle prvních dojmů z letošních záplav se prý zdá, že na tom nejsme tak zle. Podle autora byly povodně v roce 2002 mnohem více šokující. „Padesát let klimatického socialismu ukolébalo naši bdělost. Ale teď už tušíme, co dělat a na co si dát pozor.“

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
MF Dnes , povodně , protipovodňová opatření , Stanislav Mihulka , meandry , smrk
autor: dkr
Lídři EU se shodly na zvýšení tlaku na Rusko
Dobrý den, mám pár dotazů, k tomu, co pořád slyšíme. Kdo jsou to ti lídři EU? Kdo jim dal mandát něco rozhodovat a vyjednávat? A schvalujete to, co vyjednají pak i vy poslanci? Jestli ne, tak k čemu vás volíme, když pak rozhodují jiní? Neměli by ti, co jsou voleni občany mít ten nejsilnější mandát? ...
Další články z rubriky

20:40 Zcela otevřený Orbán: Vyhlídka na evropské zemětřesení
Viktor Orbán v rozhovoru shrnul, z čeho pramení evropské problémy a proč Evropa míří k porážce. Sám …
- 18:00 „Jedete v dozimetru, bitcoinu, kampeličce“. Jiří Pospíšil neposlouchal rád
- 16:05 Ceny se tu blíží Západu, životní úroveň mnohem méně, rozebírá ekonom
- 5:30 Havel jim udělil milost. Pravda o únosu letadla z majora Zemana
- 20:37 Loutkáře máte v Rusku, soptila Leyenová. Sype se jí prý i vlastní frakce
- 12:45 Poučování lůzy z festivalového luxusu. Holec zdraví Vary