Odbory jsou sexy, přidali jste lidem málo, hromoval na sjezdu ČSSD šéf odborů Středula. A Sobotka mu za to poděkoval...

13. 3. 2015 14:14

Slova chvály slyšel dnes premiér Bohuslav Sobotka a celá jeho koaliční vláda z úst předsedy Českomoravské komory odborových svazů Josefa Středuly. „Děkuji pane předsedo za sociální dialog. To, co vaše vláda udělala, to tu dvacet let nebylo,“ prohlásil Středula na adresu Sobotky během jejich setkání s novináři.

Odbory jsou sexy, přidali jste lidem málo, hromoval na sjezdu ČSSD šéf odborů Středula. A Sobotka mu za to poděkoval...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda ČMKOS Josef Středula
reklama

Středula nicméně upozornil, že vše není tak růžové. Poukázal například na příliš nízké mzdy, takže se řadě lidem nevyplatí pracovat, ale raději pobírají sociální dávky. Vláda prý sice zvýšila například minimální mzdu, ale málo, jak šéf odborů uvedl už ve svém projevu k delegátům: "Zvýšení minimální mzdy o 700 korun na 9200 korun? Děkujeme, ale málo," vzkázal vládní straně. Nakonec ji ale přeci jen pochválil za sociální dialog, který je prý nejlepší za posledních dvacet let.

Ve svém projevu ale ohromil především neotřelou definicí odborového hnutí, které je podle něj "sexy" pro všechny, které baví pomáhat druhým.

Poctiví podnikatelé se těší na elektronickou evidenci tržeb

Šéf odborářů poté na tiskovce podpořil připravované zavedení elektronické evidence tržeb (EET). Odmítl kritiku tohoto kroku ze strany pravicové opozice s tím, že poctiví podnikatelé se na EET těší.

Středula také uvedl, že mu vadí „nebývalé množství sporů ve vztahu k Ministerstvu financí“. Měl by se podle něj urovnat především spor mezi ministryní pro místní rozvoj a ostatními členy vlády o správu evropských prostředků. „Je velice důležité, zda budeme, či nebudeme mít přístup k 500 a více miliardám korun,“ podotkl k tomu Středula.

Lidé nad 50 let by měli vědět, v kolika letech půjdou do důchodu

Sobotka k tomu doplnil, že případné spory by se měly vyříkat na koaliční radě, a ne aby se řešily přes média. Odboráři podle Středuly také požadují zastropování věku odchodu do důchodu. Sociální demokracie má tuto snahu také, nyní chce vést v koalici s experty diskusi, jaký by měl věk odchodu do důchodu vlastně být. „Chtěli bychom, aby lidé přes 50 let měli jistotu, v kolika letech půjdou do důchodu,“ podotkl Sobotka s tím, že ČSSD je připravena podpořit jakékoliv návrhy v tomto směru. „Nyní je důležité, co řeknou sociální partneři, a pak jsme připraveni o tom jednat s koaličními partnery,“ dodal Sobotka k tomuto tématu.

Nakonec Středulovi poděkoval za "velmi otevřenou" zpětnou vazbu.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Biden? Skrytá hrozba. To Rusko, to nechápu. A NATO? Mezinárodní diplomat nám otevírá oči

4:43 Biden? Skrytá hrozba. To Rusko, to nechápu. A NATO? Mezinárodní diplomat nám otevírá oči

ROZHOVOR Nechápu, proč Rusko nezasáhne v Arménii, když tam má základnu, podivuje se někdejší velvysl…