Odbory vyzvaly Babiše, aby neblokoval poštovní novelu

11.05.2015 21:32 | Zprávy

Zástupci poštovních odborů dnes vyzvali ministra financí Andreje Babiše (ANO), aby neblokoval přijetí návrhu novely poštovního zákona. Chtějí tak zabránit masovému propouštění na České poště. Pod otevřený dopis se podepsalo přes 8500 zaměstnanců pošty, tedy více než čtvrtina všech pracovníků podniku. Po předání dopisu na ministerstvu financí to uvedl předseda Koordinačního odborového výboru České pošty Karel Koukal.

Odbory vyzvaly Babiše, aby neblokoval poštovní novelu
Foto: Petr Kupka
Popisek: Ministr financí Andrej Babiš diskutoval se studenty VŠB-TU Ostrava

Babiš je dnes na setkání ministrů financí Evropské unie v Bruselu, a proto si dopis nemohl převzít. "Nicméně se s dopisem seznámí, až se na ministerstvo financí vrátí," řekl ČTK mluvčí Radek Ležatka. V Bruselu Babiš novinářům řekl, že nátlak prostřednictvím odborů je "klasický systém". Odborářům prý připomene, že pošta nyní za 50 milionů korun chystá marketingový tendr, jehož zrušením by mohla začít šetřit. "Pošta má na účtě 2,3 miliardy korun, za první kvartál zisk 230 milionů, takže není důvod teď dávat České poště peníze," řekl ministr financí. Před několika dny uvedl, že zisk pošty za čtvrtletí činil 150 milionů Kč.

Babiš tvrdí, že pošta má peníze

Podle Babiše není možné dát "bianco šek" poště, která podle Babišova názoru nehospodaří racionálně a transparentně. Zmíněná zakázka na marketingové služby je podle Babiše "šitá na míru" konkrétním firmám, ministr v této souvislosti zmínil také nákup oblečení pro zaměstnance pošty. "Stačí se podívat na zakázky, které byly vypsané od roku 2014 i v rámci různých poradenských, konzultačních, IT systémů," uvedl.

Navrhovaná novela poštovního zákona počítá s tím, že ztrátu České pošty z poskytování základních poštovních služeb, které si stát u ní objednává, bude hradit stát. Podle současné právní úpravy by měl náklady hradit kompenzační fond, do kterého mají přispívat všichni hráči na trhu, tedy nejvíc Česká pošta. Babiš ale tvrdí, že pošta je v dobré finanční kondici, a dotaci ze státního rozpočtu nepotřebuje.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: čtk, mp

GD

Když se tak navážíte do Knotka, zkusil jste sám něco udělat, abyste změnil green deal? Podle mě se tak či tak musí ozvat většina, aby byla šance něco změnit, i když se obávám, že EK stejně nic měnit nehodlá a je zatvrzelá ve svém ekošílenství a vůbec žije zřejmě v jiném vesmíru. Co vy na to?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Kvičí, otravují, prudí.“ Foltýn navázal na „sv*ně“ a má se jít do ulic

4:40 „Kvičí, otravují, prudí.“ Foltýn navázal na „sv*ně“ a má se jít do ulic

Rok po svém výroku o „sviních“ se vládní koordinátor pro strategickou komunikaci Otakar Foltýn opět …