Odcházení Schwarzenberga: Je čas udělat Karlovi „pápá“? Je to prý trochu jinak a Kalousek by mohl dál spokojeně žít

06.10.2015 7:01

Na zámku, který kdysi patřil jeho předkům, ohlásil Karel Schwarzenberg odchod z nejvyšší politiky. Jeho spolustraníci se snažili všechny kolem přesvědčit, že „Karel neodchází“, nicméně samotný předseda přiznal, že mu zdraví již neumožňuje věnovat se politice naplno. Za svého nejvhodnějšího nástupce jmenoval Miroslava Kalouska a TOP 09 tak podle politologa čeká těžká zkouška – místo populárního šlechtice bude mít v čele jednoho z nejméně oblíbených politiků v zemi.

Odcházení Schwarzenberga: Je čas udělat Karlovi „pápá“? Je to prý trochu jinak a Kalousek by mohl dál spokojeně žít
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg

Anketa

Jak dopadne TOP 09 s předsedou Kalouskem a čestným předsedou Schwarzenbergem v příštích volbách do sněmovny? Žádáme vás o odhad, ne o vaše přání

1%
2%
2%
5%
11%
8%
66%
hlasovalo: 6588 lidí

V pondělí se na zámku v Českém Krumlově na svém výjezdním zasedání sešel výkonný výbor TOP 09. Místo běžné agendy však tentokrát musel řešit zásadní skutečnost – odchod předsedy strany Karla Schwarzenberga. Ten oznámil, že na listopadovém kongresu už nechce obhajovat svou funkci. Důvodem má být upadající zdraví osmasedmdesátiletého exministra zahraničí. „Když jsem neslyšel ani se sluchátky otázku novináře, tak jsem si řekl, že je načase, abych šel,“ řekl k tomu samotný Schwarzenberg.

Ve funkci by jej měl nahradit Miroslav Kalousek, dosavadní první místopředseda strany, všeobecně považovaný za hlavní „motor“ partaje, založené před šesti lety. Doporučil jej samotný předseda a Kalousek se stranickému postupu nebrání. „První místopředseda musí být kdykoliv připraven tu roli převzít,“ uvedl například.

Novináři si však v Českém Krumlově povšimli, že účastníci schůze vehementně všechny kolem sebe ujišťovali, že jejich předseda z politiky v žádném případě nezmizí. Všem redakcím dorazil během několika minut z ústřední TOP 09 e-mail „Karel Schwarzenberg neodchází“, ve kterém bylo zdůrazňováno, že se někdejší prezidentský kandidát chystá na roli lídra v Praze pro příští sněmovní volby. „V západních zemích jsou i starší politici. Ve volbách přece bez ohledu na stranické funkce musíme nabídnout ty nejlepší,“ zdůrazňoval pro MF DNES poslanec Martin Plíšek.

Politolog Daniel Kunštát pro MF DNES vysvětlil, že alespoň virtuální přítomnost Karla Schwarzneberga coby hlavního „ducha“ TOP 09 je pro budoucnost strany klíčová. „TOP 09 bojuje o přežití a Kalousek je politik, který podle našich průzkumů vyvolává nejvíc negativních reakcí. Budou-li lidé TOP 09 dál vnímat jako stranu Karla Schwarzenberga, nemuselo by to pro ni být fatální,“ tuší.

Schwarzenberg má nadále být „čestným předsedou“ TOP 09 a starat se o zahraniční agendu a lidská práva. „V tom, v čem je celoevropskou autoritou, v tom s námi ten zápas povede dál,“ vypíchl deník Právo slova Miroslava Kalouska. Schwarzenberg k tomu dodal, že jsou dvě osoby, které jej stále povzbuzují k aktivitě – prezident Miloš Zeman a šéf ANO Andrej Babiš.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Peterková je v nemocnici. Ohlašovatel hoaxů vypustil totální zlo: Copak, Jani. Že nejsi u flákance? Perník, chlast, co

13:35 Peterková je v nemocnici. Ohlašovatel hoaxů vypustil totální zlo: Copak, Jani. Že nejsi u flákance? Perník, chlast, co

Analytik Roman Máca z neziskovky Institut pro politiku a společnost se vysmívá bývalé reportérce TV …