Odchod Británie z EU bez dohody? Tyto problémy by prý mohly ostrov zasáhnout

23. 8. 2018 18:55

Britská vláda se připravuje na možnost, že ostrovní království příští rok opustí EU bez toho, aby existovala nějaká „rozvodová dohoda“. Své spoluobčany o tom informoval britský ministr pro Brexit Dominic Raab. Sdělil také, co by znamenal rozvod bez dohody pro Brity.

Odchod Británie z EU bez dohody? Tyto problémy by prý mohly ostrov zasáhnout
Foto: Hans Štembera
Popisek: Brexit, ilustrační koláž
reklama

Britský ministr pro Brexit Dominic Raab má za to, že nakonec mezi EU a Velkou Británií bude uzavřena nějaká „rozvodová dohoda“. Každé další jednání podle člena vlády Jejího Veličenstva ukazuje, že se sporné otázky postupně daří řešit. Ale jako zodpovědný ministr prý musí počítat také s tím, že taková dohoda nakonec nemusí být uzavřena.

Pokud by k tomu přece jen došlo, zasáhlo by to především obchod mezi oběma celky, musela by být nově nastavena celní politika. Vláda upozorňuje, že v takovém případě by britské firmy pravděpodobně musely investovat do nových počítačových systémů na sledování zboží. „Znamenalo by to konec volného oběhu zboží mezi Británií a EU,“ tvrdí kabinet. Obchodování to notně zkomplikuje. Ve střednědobém a dlouhodobém horizontu by tyto těžkosti mohly být vyváženy novými obchodními příležitostmi mimo EU.

To je ale jen jeden z mnoha bodů, o kterých hovoří britská vláda. Informace o jednáních kabinetu přinesla BBC.

Vláda také upozorňuje, že Britové, kteří si koupí zboží z EU a k platbě použijí kreditní kartu, si pravděpodobně budou muset připlatit kvůli novým poplatkům. Celkově by se mohly zpomalit všechny platby mezi Británií a kontinentem. Narušen ale nemusí být jen tok peněz. Brexit bez dohody může ohrozit i tok léků, např. inzulínu, pokud ho zdrží celní kontroly. Pokud chtějí lékaři těmto problémům předejít, měli by prý mít nemocnice i soukromí lékaři zásoby léků na šest týdnů.

Další problémy by mohli pocítit Britové, kteří si podzim života užívají v EU.

Unie národních zemědělců pak bez obalu hovoří o tom, že pro britské zemědělství by rozchod s EU bez dohody znamenal rovnou Armageddon. Britské farmáře prý tato hrůzná představa budí ze snu.

Problémy by mohli mít i kupříkladu vědci, kteří pracují s jádrem jak pro účely energetické politiky, tak pro zdravotnické účely.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Podpora Prymulovi od Jiřiny Šiklové: Snaha oddělat schopného člověka, a ještě z Blesku

19:43 Podpora Prymulovi od Jiřiny Šiklové: Snaha oddělat schopného člověka, a ještě z Blesku

V této době přepřahat koně nevidím jako něco prozíravého. Prymula je schopný šéf. To řekla Parlament…