Ode dneška kvůli covidu platí omezení pohybu, obchodu i služeb

22.10.2020 6:30

Od dnešního rána začínají v Česku kvůli šíření nemoci covid-19 platit plošná omezení pohybu, obchodu i služeb. Lidé mají od 06:00 omezit na minimum pohyb a setkávání s ostatními, vyjma cest do práce, na nákupy, k lékaři či za rodinou.

Ode dneška kvůli covidu platí omezení pohybu, obchodu i služeb
Foto: Hans Štembera
Popisek: Odebraný vzorek na test Covid-19, ilustrační foto
reklama

Zavřeny mají být všechny maloobchodní prodejny kromě obchodů se základním sortimentem, třeba potravinami či léky, a dalším vybraným zbožím. Nebude fungovat ani většina služeb. Opatření potrvají do konce nouzového stavu 3. listopadu.

Omezení volného pohybu lidí je podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) nejúčinnější formou prevence šíření koronaviru. Pokud by pohyb nebyl omezen, nestačila by podle jeho středečního vyjádření kapacita zdravotnického systému. Kromě nejnutnějších cest ale mohou lidé vyrazit podle ministra třeba také do přírody či na chaty. Setkat se však mohou nově pouze dva lidé, pokud nejde o členy jedné domácnosti.

Nakoupit budou od dneška lidé moci jen základní zboží. I ve velkých nákupních centrech budou otevřeny pouze prodejny potravin, drogerie nebo lékárny. Výjimku z uzavření obchodů mají ještě prodejny pohonných hmot, krmiv a potřeb pro zvířata, brýlí nebo novin a časopisů. Z uzavření služeb dostaly od vlády výjimku zase autoservisy, výdejny zásilek, květinářství, galanterie či servisy elektroniky a domácích spotřebičů.

Nynější opatření podle Prymuly začnou účinkovat za dva až tři týdny. Ministr ve středu uvedl, že dosavadní opatření dostatečně nefungovala. Jen během tohoto týdne se ale seznam vládních opatření proti koronaviru změnil už potřetí. V pondělí začalo platit nové omezení počtu účastníků svateb a pohřbů, ve středu zase povinné nošení roušek i venku a dnes rozsáhlá omezení pohybu, obchodu a služeb. Kromě toho jsou už od minulého týdne zavřené školy, restaurace, divadla, kina a muzea a již dříve se zavřely třeba také zoo.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

K lopatě můžeme, ale... Herec David Matásek varoval veřejnost

21:21 K lopatě můžeme, ale... Herec David Matásek varoval veřejnost

Vláda od pondělí 23. listopadu umožnila divadlům nebo kinům opět pořádat představení, háček je však …