Ode dneška musí obce a města zajistit sběr kovových odpadů

01.01.2015 7:42

Právě dnes začíná platit vyhláška, podle níž budou muset města a obce zajistit pro své občany třídění bioodpadu a kovů. Například do biologicky rozložitelného odpadu patří slupky z ovoce a zeleniny, větve a tráva, mezi kovový odpad naopak plechovky nebo i víčka od jogurtů. Některé obce už bioodpad kromě papíru, plastů a skla třídí, jinde ale mohou nastat s novými povinnostmi problémy.

Ode dneška musí obce a města zajistit sběr kovových odpadů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bezdomovec vybírající popelnice

Kov se bude v obcích třídit už od ledna, u bioodpadu tato povinnost platí od 1. dubna do konce října. O prodloužení času sběru se prý bude uvažovat, až se vyhodnotí, jak bude systém fungovat v letošním roce.

Zda budou dávat lidé bioodpad do hnědých popelnic, nebo odnášet do sběrného dvora, si určí obce samy

Obce si mohou zvolit, jak bude sběrná síť vypadat. Lidé mohou dávat bioodpad do hnědých popelnic, sbírat do pytlů nebo svých kompostů, nebo ho odnést do sběrného dvora. V případě bioodpadu je možné i zpracování v bioplynových stanicích či obecních a komunitních kompostárnách. Kolik má takových míst v obci fungovat, určeno není.

„Je plně v kompetenci obcí, jaký způsob třídění bioodpadu zvolí, jaký způsob třídění bioodpadu občanům nabídnou a jakým způsobem je o tom budou informovat," řekla ČTK mluvčí Ministerstva životního prostředí Petra Roubíčková.

Bioodpad tvoří až polovinu komunálního odpadu

Systém shromažďování, sběru, přepravy a dalšího odstraňování komunálních odpadů si mají obce stanovit samy ve vyhlášce. Bioodpad přitom tvoří až polovinu komunálního odpadu.

Kovy a bioodpad podle ministerstva zpravidla končí na skládkách společně se směsným komunálním odpadem, čím méně by ho tedy skončilo v černé popelnici, tím méně budou obce platit za ukládání odpadů na skládky. Pravidla se nově upravují proto, aby se celkově snížilo množství odpadu.

V Praze využívá popelnice pro bioodpad osm tisíc domácností

Například v Praze množství odevzdaného bioodpadu stále roste, zájem je i o hnědé popelnice na bioodpad. Pražské služby evidují přes 8000 domácností a firem využívajících tyto popelnice. Pražané mohou zahradní odpad odevzdávat i ve sběrných dvorech nebo do velkoobjemových kontejnerů, které se po městě přesunují podle harmonogramu.

Klatovy investují desítky milionů do stavby kompostovacích zařízení

Stotisícový Hradec Králové začal svoz rostlinné biomasy prostřednictvím takzvaných hnědých popelnic budovat před deseti lety, zapojeno je asi osm tisíc domácností. Služba je pro občany zdarma. Kompost se využívá následně při sázení stromů či zeleně ve městě. Klatovy chtějí naopak letos investovat desítky milionů korun do výstavby kompostovacích zařízení na zpracování biologicky rozložitelného odpadu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Chcípneme! Šmarda z ČSSD promluvil na rovinu

15:59 Chcípneme! Šmarda z ČSSD promluvil na rovinu

Místopředseda ČSSD Michal Šmarda už se neudržel. Má pocit, že ČSSD čeká „chcípnutí v blátě“, pokud s…