Ódéesák Šnajdr nabídl státu kšeft: Omluvte se mi, a nebudu po vás chtít miliony

12.12.2014 11:08

Exposlanec ODS Marek Šnajdr dnes nabídl před soudem jednání o smíru s ministerstvem spravedlnosti, po kterém chce zhruba čtyři miliony korun kvůli nezákonnému trestnímu stíhání a vazbě v kauze údajných trafik. Podmínkou je veřejná omluva státního zastupitelství, nebo státu. Požadavek dnes začal projednávat Obvodní soud pro Prahu 2.

Ódéesák Šnajdr nabídl státu kšeft: Omluvte se mi, a nebudu po vás chtít miliony
Foto: Hans Štembera
Popisek: Marek Šnajdr
reklama

Soudce Pavel Riedlbauch na začátku jednání předeslal, že dnes vyslechne nároky žaloby a vyjádření ministerstva. Jednání bude pokračovat v dalším termínu.

Za stíhání a měsíc vazby chce Šnajdr tři miliony

Šnajdr dorazil k soudu s právníkem Lukášem Trojanem, který uvedl, že jeho klient je ochoten s ministerstvem jednat o smírném řešení. Za trestní stíhání a měsíc vazby chce tři miliony korun. Právní služby vyčíslil na zhruba milion. Výpočet služeb je prý trojnásobkem, protože na kauze pracovalo několik advokátů.

„Je si vědomý, že požaduje částku, která vybočuje z toho, co je v Česku obvyklé,“ řekl Trojan. Případný smír, ve kterém je prý ochoten se vzdát nároku na odškodnění za trestní stíhání a vazbu, podmiňuje veřejnou omluvou Vrchního státního zastupitelství v Olomouci, nebo státu.

Podle NS jsou exposlanci vyňati z pravomoci orgánů činných v trestním řízení

Šnajdr loni strávil měsíc ve vazbě kvůli obvinění, že si nechal slíbit "trafiky" v podobě lukrativních postů ve státní firmě výměnou za to, že se vzdá poslaneckého mandátu. Stejně na tom byli jeho kolegové Ivan Fuksa a Petr Tluchoř. Nejvyšší soud následně dospěl k závěru, že exposlanci jsou kvůli poslanecké imunitě vyňati z pravomoci orgánů činných v trestním řízení, a že je tedy nelze trestně stíhat.

Ministerstvo exposlance odškodnit odmítlo

Ministerstvo spravedlnosti je letos odmítlo odškodnit, obrátili se proto na soud. Fuksův případ se začal řešit tento týden, termín projednání Tluchořovy žaloby zatím nebyl určen.

V případu údajných trafik jsou nadále obviněni expremiér Petr Nečas (ODS), jeho současná manželka Jana Nečasová (dříve Nagyová) a někdejší Fuksův náměstek Roman Boček. Kauzy kolem Nagyové loni vedly k pádu Nečasovy vlády, Nečas se vzdal i funkce předsedy ODS.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rozhovor o Trumpovi se na ČT vymkl: Host drtil chyby v otázkách. Moderátorka mu skákala do řeči a pak to rychle ukončila

19:43 Rozhovor o Trumpovi se na ČT vymkl: Host drtil chyby v otázkách. Moderátorka mu skákala do řeči a pak to rychle ukončila

V České televizi vystoupil k dění ve Spojených státech komentátor a publicista Jefim Fištejn. Kromě …