Ódéesák z regionu: Strana se zvedne. I bez Klause

31.01.2013 21:21

ODS je v krizi a to díky vnitrostranickému boji a i díky neblahé prezentaci výsledků vlády. Změní se to. Mladoboleslavský primátor a člen výkonné rady Raduan Nwelati je přesvědčen, že strana je schopná sebereflexe a nápravy. Spoluzodpovědnost za tento stav nesou prý i média. Straně neprospěla ani amnestie vyhlášená prezidentem Klausem. Právě kvůli ní by Nwelati nebyl nakloněn návratu otce - zakladatele do ODS.

Ódéesák z regionu: Strana se zvedne. I bez Klause
Foto: ddm-mb.cz
Popisek: Mladoboleslavský primátor Raduan Nwelati
reklama

Poslední průzkum voličských preferencí ukázal, že ODS je až čtvrtou nejsilnější politickou stranou. Mimo ČSSD a komunistů už občanské demokraty předběhla i TOP 09. Je to jen právě skončenými prezidentskými volbami, kde na sebe přitáhl pozornost předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg? Co s tím bude ODS dělat? Na tyto otázky ve čtvrtečním Hyde Parku České televize odpovídal člen výkonné rady ODS a primátor Mladé Boleslavi Raduan Nwelati.

Boj vnitrostranických frakcí

"Nemám strach z TOP 09, že by nás převálcovala, na druhé straně vnímám pokles preferencí ODS velmi vážně," uvedl na úvod pořadu Nwelati. Současná silnější pozice TOP 09 je dána právě prezidentskými volbami a podle primátora Mladé Boleslavi tento trend nevydrží příliš dlouho. Strana je prý zklamaná z prezidentských voleb, ale na druhé straně existuje silná vůle členů ke změně, což je pozitivní.

Nwelatimu se však nelíbí vnitrostranické boje probíhající v ODS. Tyto střety jsou ovlivňovány především tím, že k posílení nějakého křídla ve straně stačí i nábor černých duší. Recept na to však existuje, jde totiž především o úpravu stanov tak, aby se do vedení strany dostávali politici, kteří za sebou mají politické výsledky. Velikost jednotlivých stranických buněk by v tomto rozhodovat neměla. Boj s kmotry se i navzdory tomu daří, i když pomaleji, než by si člen vedení ODS přál.

Mladoboleslavský primátor v pořadu také zopakoval tezi, že je třeba vrátit se ke kořenům politiky ODS a prosazovat především zeštíhlení státu a zjednodušení legislativy. Dnes máme zákonů až příliš mnoho, za chvíli snad budeme mít i zákon, co by měl občané nosit za oblečení v pondělí, co v úterý a podobně, děsí se Nwelati. Zvyšování daní, které prosazuje ministr financí Miroslav Kalousek ( TOP 09) se mu ani trochu nelíbí, sám je zastáncem rovné daně, která měla být na úrovni patnácti procent. Otázka zvyšování daní ale měla být projednávána již v roce 2010, kdy se tvořila koaliční smlouva.

Odpovědnost leží i na médiích

Jednou z možností, která se nabízí je zjednodušení zákona o veřejných zakázkách. "Zákon o zadávání veřejných zakázek je čím dál komplikovanější, přitom by ho stačilo vyjádřit jednou větou. Zadavatel veřejné zakázky by měl umět prosadit zadávání jednotlivých zakázek za cenu v místě a čase obvyklou," poznamenal Nwelati.

Člen výkonné rady však také poznamenal, že část odpovědnosti za nedobrý obraz vlády nesou i média, která se zaměřují spíše na negativa. A pak je tu ještě jeden problematický bod. Novináři se některých ministrů ptají na věci, které nespadají do jejich kompetence. Ptají se např. ministra zemědělství, jak se dívá na požadavek TOP 09 o vstupu do fiskální unie EU. Tyto otázky by ale na ministra zemědělství směřovat neměly. Vyjadřovat se k těmto věcem přísluší spíše grémiu strany.

Jsem proti návratu Klause do strany

Během pořadu přišla řeč i na amnestii prezidenta Václava Klause, která ve veřejnosti vyvolala negativní reakce. Výhrady proti ní má i Nwelati. Prezident ji prý nepřipravil správně. "Myslím, že amnestie byla chyba. Také proto bych se postavil proti tomu, kdyby se chtěl např. Václav Klaus vrátit do strany," prohlásil jasně primátor. Amnestie totiž má i jistou morální rovinu, v níž Klaus pochybyl. Zároveň se ale zastal premiéra, který podle jeho názoru nebyl povinen dopředu o amnestii informovat vládu.

Sám Klaus se ale do ODS zřejmě nevrátí. Z politiky odcházející prezident zřejmě nezmizí. Může se stát členem jiné politické strany, než je ODS, nebo se může pokusit založit stranu novou. Není ale příliš pravděpodobné, že by vstoupil do řad SPOZ, kde by společnými silami s Milošem Zemanem (čestný předseda SPOZ) mohli na svou stranu získat příznivce ČSSD i ODS a vyhrát příští volby.

Problémy začaly už za Topolánka

S problémy se podle Nwelatiho občanští demokraté potýkají již od časů expremiéra Mirka Topolánka. Sám primátor prý po volbách 2006 prosazoval přechod ODS do opozice a kdyby se to tehdy stalo, byla by na tom ODS úplně jinak. Obraz strany poškozuje i pravomocně odsouzený poslanec Roman Pekárek nebo Pavel Bém se svou kauzou telefonických odposlechů, který se do ODS vrátil. Zároveň ale platí, že Pavel Bém nebyl ani z ničeho obviněn a je třeba na něj hledět jako na nevinného politika, ačkoli z hlediska již dříve zmíněné morální roviny je to složitější. "Já bych podobné telefonické hovory nevedl," uvedl politik. Vyřešení otázky, zda Bém ve straně zůstane či nikoliv, ale nepřísluší vedení ODS, ale místní stranické organizaci.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Odporní lidé z TOP 09. Svinstvo. Protektorát hákového kříže. Historii nelze přepsat, vzkazuje dokumentarista starostovi Kolářovi

11:45 Odporní lidé z TOP 09. Svinstvo. Protektorát hákového kříže. Historii nelze přepsat, vzkazuje dokumentarista starostovi Kolářovi

„Odporní lidi, podlost a svinstvo,“ bouchly saze režisérovi Davidu Martínkovi poté, co zjistil, že v…