Odešla při projevu Zelenského, ohromila Německo: Možná silnější, než se zdálo

13.06.2024 9:36 | Zprávy

Sahra Wagenknechtová se svou Aliancí Sahry Wagenknechtové (BSW) zamíchala kartami ve volbách do Evropského parlamentu a naznačila, že v některých spolkových zemích by mohla být partnerkou k jednání i pro pravicovou CDU. Je to žena, která se podle německých médií nikdy nezdráhala jít proti proudu, což ukazuje i na svém postoji k Volodymyrovi Zelenskému. Tomu odmítá naslouchat.

Odešla při projevu Zelenského, ohromila Německo: Možná silnější, než se zdálo
Foto: Repro: ZDF
Popisek: Sahra Wagenknechtová (BSW)

Levicová politička Sahra Wagenknechtová, která několik let působila v roli místopředsedkyně postkomunistické Die Linke, si na počátku roku 2024 založila novou stranu nazvanou Aliance Sahry Wagenknechtové (BSW). A ve volbách do Evropského parlamentu uspěla. Získala 6 % hlasů. Bodovala především ve východním Německu, kde dříve sbírala hlasy německá sociální demokracie a právě Die Linke. Zpravodajský pořad Tagesschau německé veřejnoprávní televize ARD upozorňuje, že úspěch BSW je hořkou pilulkou pro další dvě zmíněné strany. Jak německá sociální demokracie, tak Die Linke ve volbách do Evropského parlamentu oslabily.

Ve spolkové zemi Durynsko proběhnou v září volby do zemského parlamentu a BSW tam má podle politologů šanci uspět. Ve volbách do EP tam Wagenknechtová získala 15 % hlasů. Naproti tomu Die Linke získala 5,7 % hlasů a sociální demokraté 8,2 %. A Zelení jen 4,2 % hlasů.

Tagesschau upozornil, že Sahra Wagenknechtová se tak může stát partnerem k debatě i pro CDU. Předseda durynské CDU Mike Mohring konstatoval, že Wagenknechtovou vnímá jako politickou partnerku k diskusi. „Ne nadarmo paní Wagenknechtová říká, že chce mluvit se všemi a možná vytvořit koalici.“ 

Po 1. září by se BSW mohla stát také diskusním partnerem saské CDU.

Zásadní roli v zemských volbách sehraje v obou spolkových zemích i Alternativa pro Německo (AfD). Varianta koalice s BSW může být jistou mocenskou pákou.

Mitteldeutscher Rundfunk (MDR), středoněmecký kanál, popsal Sahru Wagenknechtovou jako političku, která se nezdráhá plout proti proudu a používat ostré lokty. Jako dcera východoněmecké mladé ženy a íránského studenta, který se jí jednoho dne ztratil ze života, si musela sama razit cestu již od dětství a prosazovat se. Otec Wagenknechtové se v době třetích narozenin své dcery vrátil do Íránu.

Proti proudu jde i v diskusích o ruské invazi na Ukrajině. V rozhovoru pro německý deník Bild sice Wagenknechtová zdůraznila, že ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi nevěří – ale stejně tak nevidí důvod naslouchat ukrajinskému prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému. Proto odešla ze sálu, když promlouval k poslancům v Bundestagu. Nechtěla prý setrvávat v prostředí, která v tu chvíli dovolovalo jen pochvalné potlesky. „Není čas na oslavy,“ zdůraznila.  

Pokud jde o západní zbraně pro Ukrajinu, ani tady se Wagenknechtová netajila svým kritickým postojem. „Dodali jsme spoustu zbraní. Šlo do toho hodně peněz. To Ukrajině nepomůže, protože je stále v defenzivě!"

Prohlásila, že Rusové vedou proti Západu hybridní, především kybernetickou válku, jenže jedním dechem dodala, že Číňané či Američané dělají v podstatě totéž.

Odmítla také myšlenku, že pokud Putin nebude zastaven na Ukrajině, půjde dál. „To je vždy teorie, kterou nám říkají, že ho musíme zastavit, aby nešel dál. USA použily tuto starou teorii k ospravedlnění války ve Vietnamu. To je čistá spekulace!“

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Miloš Polák

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

To je ta vaše podpora firmám?

Vybírat od nich za poplatky pro veřejnoprávní média? Myslíte, že lidé chodí do práce poslouchat rádio nebo se dívat na tv?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Dobře udělala!, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusedestruktor , 13.06.2024 10:41:18
Je vidět že už toho diktatora začinaji mit plne zuby!!!

|  18 |  0

Další články z rubriky

Fialova vojenská dohoda s Ukrajinci: Černé na bílém. Materiál, výcvik, zbrojní výroba

18:12 Fialova vojenská dohoda s Ukrajinci: Černé na bílém. Materiál, výcvik, zbrojní výroba

Předseda vlády ČR Petr Fiala se ve čtvrtek 18. července 2024 zúčastnil v Blenheim Palace ve Velké Br…