Odklady rozhodnutí o ministrovi financí odnášejí firmy, stěžují si podnikatelé

15. 5. 2017 18:46

Politická nestabilita ovlivňuje vývoj legislativy, vysílá negativní signál do zahraničí a dopadá na podniky, shodli se dnes zástupci podnikatelů. Asociace malých a středních podniků kritizovala průběh vyjednávání o novém ministrovi financí. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) odmítl na dnešním koaličním jednání jmenovat do čela ministerstva financí náměstkyni Alenu Schillerovou, připomíná ČTK.

Odklady rozhodnutí o ministrovi financí odnášejí firmy, stěžují si podnikatelé
Foto: pixabay.com
Popisek: Výroba automobilů - ilustrační foto
reklama

„Začínáme si zadělávat na velký problém. Stabilita každé vlády padá se stabilitou ministerstva financí a nejasnosti kolem toho, kdo bude předkládat rozpočet na příští rok, odpovídat za přípravu nového daňového zákona nebo bude minimalizovat záporné saldo roku letošního, může znamenat nejen snížení naší kredibility, ale dopad to bude mít i na podnikovou sféru,“ uvedl prezident asociace Karel Havlíček.

Musejí se podle něj dojednat parametry klíčového zákona o dani z příjmu. „Připravujeme rychlé změny v odpočtech na výzkum a vývoj, vyjednáváme o úpravách zákona o EET a řešíme zásadní zjednodušení daní pro živnostníky. Odmítám, že vše se bude odehrávat až v příští koalici, vláda má ještě půlroční mandát a její povinností je pracovat do posledního dne,“ dodal.

Schillerová patří podle Havlíčka mezi nekvalifikovanější a nejzkušenější pracovníky resortu. „Shodit její nominaci argumentem, že nesplňuje předpoklady, má možná logiku politickou, nikoliv ale odbornou. Jestli tam dosadíme sterilního úředníka, který nic nerozhodne, ale všichni s ním budou souhlasit, pak do konce roku nedotáhneme prakticky již nic,“ podotkl.

„Podnikatelé a živnostníci potřebují jistotu a přehledné prostředí pro svoji práci. To vše jde při současných třenicích v nejvyšších patrech politiky stranou,“ souhlasil prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. V Poslanecké sněmovně čeká na projednání projekt právního elektronického systému, který komora prosazuje v rámci zjednodušení administrativy a snížení enormní byrokratické zátěže podnikatelů. „Ale jsou tu další faktory, jež budí v podnikatelských kruzích rozpaky. Budou dnes platné předpisy, případně nově plánovaná opatření aktuální za měsíc, za půl roku?“ dotázal se.

Prezident Svazu průmyslu Jaroslav Hanák připomněl, že v právním procesu je také novela stavební legislativy, jež nyní čeká na schválení v senátu. „Věříme, že se podaří schválit, protože pro nás představuje jen minimum, jakýsi první krok v podpoře výstavby strategických staveb včetně dálnic,“ poznamenal. Svaz zajímá také novela insolvenčního zákona, řešící oddlužení. Pro zahraničí je vládní nestabilita špatný signál. Může poškodit podporu exportu a oslabit naplánované obchodní mise, podotkl.

Dosavadní ministr financí Andrej Babiš (ANO) napevno počítá s tím, že z vlády odejde. Pokud by Sobotka přijal dalšího nominanta ANO, se kterým chce hnutí přijít do středečního jednání koalice, Babiš by řekl prezidentovi Miloši Zemanovi, ať ho odvolá. Pravděpodobně by to bylo ke konci května, uvedl. Kdyby ministerstvo financí měl dočasně řídit premiér nebo někdo za ČSSD, považoval by to za konec spolupráce.

Sobotka náměstkyni Schillerové vyčetl zdržování kontrol jednokorunových dluhopisů, návazanost na Babiše a zpřísňování vymáhání daní. Schillerová se proti všem třem důvodům, kvůli kterým ji Sobotka odmítl, ohradila. „Jsem v šoku z argumentů, které padají. Přijala jsem nominaci, protože nemám politické ambice,“ řekla novinářům. Je přesvědčena o tom, že by zajistila plynulý chod ministerstva v době skládání rozpočtu. Zdůraznila, že je ve státní službě a na MF přišla počátkem roku 2016.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bumbáme. Jak u  p*asat nastláno, policii pod oknem. Město, kde i primátor chytil covid

4:42 Bumbáme. Jak u p*asat nastláno, policii pod oknem. Město, kde i primátor chytil covid

REPORTÁŽ Tři plzeňské okresy, tři specifika, která ministerští úředníci jaksi odsunuli ad acta. Kdo …