Odmítám dezinformace, je to útok na mne. Ministr Havlíček svolal tiskovku, aby se vypořádal s těmi, kteří píší o zlodějně s lithiem

05.10.2017 20:33

Ministr průmyslu a obchodu za ČSSD Jiří Havlíček se dnes vyjádřil k případné těžbě lithia v České republice. Tento kov se může stát naším národním pokladem, protože ho máme zdaleka nejvíc ze všech zemí Evropské unie. Především šéf hnutí ANO Andrej Babiš a komunisté ale v poslední době tvrdí, že by se stát měl o tento národní poklad lépe starat. Havlíček proto nejen jim poslal jasný vzkaz.

Odmítám dezinformace, je to útok na mne. Ministr Havlíček svolal tiskovku, aby se vypořádal s těmi, kteří píší o zlodějně s lithiem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Havlíček
reklama

Lithium se dnes využívá např. při výrobě mobilních telefonů. Bylo zjištěno, že dobře uchovává energii, což je jeho hlavní přednost. Průzkumné vrty na určení zásob lithia v Česku provádí australská firma European Metals Holdings a Havlíček se rozhodl vystoupit před veřejnost, aby vyvrátil různé dezinformace, které se v souvislosti s tímto kovem šíří.

„Já bych chtěl na tomto brífinku jednoznačně odmítnout a vyvrátit dezinformace a nepravdy, které se v posledních dnech objevují ve veřejném prostoru v souvislosti s tématem případné budoucí těžby lithia na území České republiky. Tato otázka je podle mého názoru zneužívána v předvolebním období. Jedná se z mého pohledu o nevybíravý útok na mne a na mnou řízený resort, tedy na Ministerstvo průmyslu a obchodu," rozčílil se Havlíček na tiskové konferenci.

„Nikdo z těch, kteří se dnes k tématu aktivně vyjadřují, si nedal tu práci ověřit platné zákony České republiky, které se průzkumu a těžby nerostných surovin na našem území týkají. Protože kdyby to udělali, pochopili by, že kroky moje a mnou řízeného resortu jednoznačně směřují k posílení zájmů státu a to jak v oblasti průzkumu, tak také těžby a zpracování strategických surovin na území České republiky,“ pokračoval v kanonádě ministr.

Kriticky se k počínání ministerstva staví především šéf hnutí ANO Andrej Babiš a komunisté. Politici těchto stran se domnívají, že by si stát měl své národní bohatství lépe hlídat. Havlíček tedy své sdělení mohl směřovat právě k nim, byť nikoho nejmenoval.

Zdůraznil, že je prvním ministrem, který se tomuto tématu věnuje a hájí zájmy České republiky. Hájí je v podepsaném memorandu, pod kterým je podepsaná také australská společnost. Současně připomněl, že průzkumné licence vydává Ministerstvo životního prostředí, přičemž tyto licence byly vydány či prodlužovány v době koaliční vlády ČSSD, ANO a KDU-ČSL. Resort životního prostředí zpravuje Richard Brabec z hnutí ANO. Právě díky licencím, které vydalo Brabcovo ministerstvo, může australská firma provádět průzkumy.

Ministerstvo průmyslu v podepsaném memorandu trvá na tom, že po případné těžbě lithia v Česku by se lithium v Česku také zpracovávalo. Toto memorandum je veřejné a je dostupné na stránkách Ministerstva průmyslu a obchodu ČR.

Průzkumné vrty však mohou také ukázat, že se společnosti nevyplatí lithium v Česku těžit a může od svého záměru odstoupit. 

komerční zpráva

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hnus minulosti. A Poche. Pláč za Petříčka rázně přerušen

7:54 Hnus minulosti. A Poche. Pláč za Petříčka rázně přerušen

Po prohraném boji o předsednictví ČSSD se ministr Tomáš Petříček bude zřejmě poroučet i z funkce min…