Odmítám dezinformace, je to útok na mne. Ministr Havlíček svolal tiskovku, aby se vypořádal s těmi, kteří píší o zlodějně s lithiem

5. 10. 2017 20:33

Ministr průmyslu a obchodu za ČSSD Jiří Havlíček se dnes vyjádřil k případné těžbě lithia v České republice. Tento kov se může stát naším národním pokladem, protože ho máme zdaleka nejvíc ze všech zemí Evropské unie. Především šéf hnutí ANO Andrej Babiš a komunisté ale v poslední době tvrdí, že by se stát měl o tento národní poklad lépe starat. Havlíček proto nejen jim poslal jasný vzkaz.

Odmítám dezinformace, je to útok na mne. Ministr Havlíček svolal tiskovku, aby se vypořádal s těmi, kteří píší o zlodějně s lithiem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Havlíček
reklama

Lithium se dnes využívá např. při výrobě mobilních telefonů. Bylo zjištěno, že dobře uchovává energii, což je jeho hlavní přednost. Průzkumné vrty na určení zásob lithia v Česku provádí australská firma European Metals Holdings a Havlíček se rozhodl vystoupit před veřejnost, aby vyvrátil různé dezinformace, které se v souvislosti s tímto kovem šíří.

„Já bych chtěl na tomto brífinku jednoznačně odmítnout a vyvrátit dezinformace a nepravdy, které se v posledních dnech objevují ve veřejném prostoru v souvislosti s tématem případné budoucí těžby lithia na území České republiky. Tato otázka je podle mého názoru zneužívána v předvolebním období. Jedná se z mého pohledu o nevybíravý útok na mne a na mnou řízený resort, tedy na Ministerstvo průmyslu a obchodu," rozčílil se Havlíček na tiskové konferenci.

„Nikdo z těch, kteří se dnes k tématu aktivně vyjadřují, si nedal tu práci ověřit platné zákony České republiky, které se průzkumu a těžby nerostných surovin na našem území týkají. Protože kdyby to udělali, pochopili by, že kroky moje a mnou řízeného resortu jednoznačně směřují k posílení zájmů státu a to jak v oblasti průzkumu, tak také těžby a zpracování strategických surovin na území České republiky,“ pokračoval v kanonádě ministr.

Kriticky se k počínání ministerstva staví především šéf hnutí ANO Andrej Babiš a komunisté. Politici těchto stran se domnívají, že by si stát měl své národní bohatství lépe hlídat. Havlíček tedy své sdělení mohl směřovat právě k nim, byť nikoho nejmenoval.

Zdůraznil, že je prvním ministrem, který se tomuto tématu věnuje a hájí zájmy České republiky. Hájí je v podepsaném memorandu, pod kterým je podepsaná také australská společnost. Současně připomněl, že průzkumné licence vydává Ministerstvo životního prostředí, přičemž tyto licence byly vydány či prodlužovány v době koaliční vlády ČSSD, ANO a KDU-ČSL. Resort životního prostředí zpravuje Richard Brabec z hnutí ANO. Právě díky licencím, které vydalo Brabcovo ministerstvo, může australská firma provádět průzkumy.

Ministerstvo průmyslu v podepsaném memorandu trvá na tom, že po případné těžbě lithia v Česku by se lithium v Česku také zpracovávalo. Toto memorandum je veřejné a je dostupné na stránkách Ministerstva průmyslu a obchodu ČR.

Průzkumné vrty však mohou také ukázat, že se společnosti nevyplatí lithium v Česku těžit a může od svého záměru odstoupit. 

komerční zpráva

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Noro Fridrichová, tohle je bulvár! Hvězda ČT to děsně schytala za Maláčovou. Od vlastních

14:55 Noro Fridrichová, tohle je bulvár! Hvězda ČT to děsně schytala za Maláčovou. Od vlastních

Má 168 hodin vysílat to, co politici řeknou, když se jich zrovna nikdo na nic neptá? Po výroku minis…